Ewa Kopacz w Chinach zachwala polski drób. - Pozwoliłam sobie zareklamować polskie mięso - powiedziała w rozmowie z korespondentem Polskiego Radia, odnosząc się do sprawy wzrostu eksportu polskiego mięsa do Chin.
Ewa Kopacz w środę, podczas trzeciego dnia wizyty w Chinach, spotkała się z przedstawicielami władz w Pekinie. Głównym tematem była współpraca gospodarcza.
Marszałek Sejmu mówiła m.in. o gwałtownym wzroście eksportu polskiego mięsa do Chin. - Pozwoliłam sobie nawet zareklamować polskie mięso mówiąc - macie państwo przykład, przyjechali ludzie z Polski. Zdrowi, wychowani na polskim drobiu, w związku z tym myślę, że wam też będzie służyć - powiedziała korespondentowi Polskiego Radia, Tomaszowi Sajewiczowi.
Zacieśnianie współpracy gospodarczej
Jak poinformowała Kancelaria Sejmu, Chińczycy wyrazili chęć zacieśnienia współpracy w sektorze energetycznym. Wśród interesujących dla obu stron działań mogłyby się znaleźć: import z Polski maszyn, sprzętu i usług górniczych oraz udział Chin w takich inwestycjach, jak budowa farm wiatrowych i elektrowni wodnych, pozyskiwanie energii z biomasy, rozwój sieci dystrybucji gazu i interkonektorów oraz sieci przesyłu energii elektrycznej, a także wydobycie gazu z łupków.
Kopacz wyraziła też nadzieję, że dzięki wsparciu chińskich władz jak najszybciej zostanie podpisane porozumienie między Komisją Nadzoru Finansowego i chińską Komisją Regulacyjną ds. Papierów Wartościowych (China Securities Regulatory Commission) dotyczące otwarcia giełd papierów wartościowych dla kapitału obu stron.
O prawach człowieka
Marszałek Sejmu poruszyła też sprawę praw człowieka. W rozmowie z przewodniczącym parlamentu stwierdziła, że "Polska jest zainteresowana wymianą doświadczeń z Chinami w dziedzinie budowy państwa prawa i społeczeństwa obywatelskiego". - Wobec tego proponujemy organizację wyjazdów studyjnych oraz warsztatów między instytucjami obu państw odpowiedzialnych za takie sfery jak wymiar sprawiedliwości, instytucje odpowiedzialne za politykę socjalną i równouprawnienie. Pragnę zapewnić, że podtrzymujemy gotowość uruchomienia bilateralnych mechanizmów konsultacji dotyczących dialogu społecznego oraz praw człowieka - zadeklarowała.
Podczas rozmów z władzami Kopacz przedstawiła również propozycję kształcenia chińskiej młodzieży na polskich uczelniach, zwłaszcza medycznych. Zaapelowała do władz chińskich o pomoc w utworzeniu Instytutu Kultury Polskiej w Pekinie.
Kopacz spotkała się też z chińskimi przedstawicielami środowisk niezależnych.
"Duża wola współpracy"
W opinii marszałek Sejmu i towarzyszących jej parlamentarzystów Chińczycy wykazali dużą wolę współpracy. Przewodniczący Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (parlamentu) Zhang Dejiang zapewnił, że "nowe kierownictwo ChRL chce dalej rozwijać relacje z Polską". Powiedział również, że nasz kraj jest traktowany jako preferowany partner europejski.
W czwartek marszałek Sejmu wraz z delegacją parlamentarną i towarzyszącymi jej przedstawicielami polskich przedsiębiorstw odwiedzi terminal LNG koło Tianjinu (Tiencin), gdzie spotka się z przedstawicielami chińskiego giganta naftowego CNOOC. Planowane jest także spotkanie z zarządem Tianjin Port Group Co Ltd. Marszałek Sejmu wraz z delegacją będzie także rozmawiać z władzami miasta Tianjin.
Autor: jk/tr/k / Źródło: PAP, Polskie Radio
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24