Świat

"Konkurs Karykatur o Holokauście" w odpowiedzi na karykatury Mahometa

Świat


W Iranie został ogłoszony międzynarodowy konkurs rysowniczy o tematyce związanej z negacją Holokaustu. Ma to być odpowiedź na karykatury Mahometa, które ukazały się w pierwszym o zamachu numerze satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo".

- Druga druga edycja tego Konkursu Karykatur o Holokauście została zorganizowana w proteście przeciwko obrażaniu Mahometa przez tygodnik "Charlie Hebdo" - powiedział cytowany przez "Independenta" sekretarz rady konkursowej Masud Shojaei-Tabatabii.

Negacja Holokaustu nie jest rzadkością w Iranie, dla którego Izrael jest największym wrogiem.

Organizatorzy konkursu oferują zwycięzcom nagrody 12, 8 i 5 tys. dolarów. Najlepsze prace zostaną wystawione w Palestyńskim Muzeum Sztuki Współczesnej w Teheranie i kilku innych lokalizacjach.

W poprzedniej edycji konkursu do Iranu nadesłano około 750 prac. 200 z nich zostało wystawionych publicznie.

Zorganizowanie konkursu zostało potępione przez Izrael, USA i organizacje żydowskie.

Iran krytykuje francuski tygodnik

Władze Iranu potępiły zarówno zamach na francuski magazyn satyryczny "Charlie Hebdo", jak i "obraźliwą okładkę" pierwszego po zamachach terrorystycznych w Paryżu wydania tygodnika. Rysunek ten "uderza w uczucia religijne muzułmanów" i "może uruchomić błędne koło terroryzmu" - powiedziała 14 stycznia rzeczniczka irańskiego MSZ.

Pierwsze wydanie pisma po zamachu, przygotowane gościnnie w redakcji gazety "Liberation", ukazało się w nakładzie 7 mln egzemplarzy. Przed atakiem nakład "Charlie Hebdo" wynosił ok. 60 tysięcy egzemplarzy.

[object Object]
14.01.2015 | Francja: nowy numer „Charlie Hebdo” wyprzedany na pniuFakty TVN
wideo 2/20

Autor: kło\mtom / Źródło: France24, Teheran Times, Independent

Tagi:
Raporty: