Kongres USA zatwierdził przywrócenie ustawy Lend-Lease dla Ukrainy

Źródło:
PAP, Reuters

Amerykańska Izba Reprezentantów zdecydowaną większością głosów poparła przywrócenie programu Lend-Lease, który w czasie II wojny światowej pomógł aliantom pokonać hitlerowskie Niemcy. Ustawa pozwoli na sprawniejsze wysyłanie broni, amunicji i sprzętu wojskowego do Ukrainy dotkniętej rosyjską agresją. 

Izba Reprezentantów USA w czwartek ostatecznie zatwierdziła przywrócenie programu Lend-Lease dla Ukrainy. Ustawę poparło 417 deputowanych, przy 10 głosach przeciw. Trzy tygodnie wcześniej amerykański Senat poparł ją jednogłośnie.

Teraz projekt trafi na biurko prezydenta USA Joe Bidena.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

- Ukraina stoi obecnie na pierwszej linii frontu w walce o demokrację przeciwko tyranii, a Stany Zjednoczone muszą zapewnić jej wszelkie możliwe środki pomocy, zarówno humanitarnej, jak i militarnej - powiedziała deputowana Partii Demokratycznej Mary Gay Scanlon, wzywając Kongres do poparcia przepisów.

Lend-Lease - co zakłada ustawa?

Lend-Lease Act to ustawa federalna z 11 marca 1941 roku, która umożliwiała Amerykanom zaopatrywanie aliantów walczących przeciwko III Rzeszy. Teraz pozwoli ona prezydentowi Stanów Zjednoczonych podejmować decyzje o sprawniejszym wysyłaniu broni, amunicji i sprzętu wojskowego do Ukrainy, ale także na pomoc państwom pośrednio dotkniętym rosyjską agresją, jak Polska i inne kraje Europy Wschodniej - wskazała agencja Reutera.

Transfer ważnego sprzętu wojskowego i innych kluczowych dostaw do Ukrainy ma odbywać się bez zbędnych ograniczeń biurokratycznych. Ustawa zawiera klauzulę przewidującą, że kraje-odbiorcy zapłacą za przekazany sprzęt Stanom Zjednoczonym w późniejszym terminie.

Autorka/Autor:ft//now

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: