Amerykańska Izba Reprezentantów zdecydowaną większością głosów poparła przywrócenie programu Lend-Lease, który w czasie II wojny światowej pomógł aliantom pokonać hitlerowskie Niemcy. Ustawa pozwoli na sprawniejsze wysyłanie broni, amunicji i sprzętu wojskowego do Ukrainy dotkniętej rosyjską agresją.
Izba Reprezentantów USA w czwartek ostatecznie zatwierdziła przywrócenie programu Lend-Lease dla Ukrainy. Ustawę poparło 417 deputowanych, przy 10 głosach przeciw. Trzy tygodnie wcześniej amerykański Senat poparł ją jednogłośnie.
Teraz projekt trafi na biurko prezydenta USA Joe Bidena.
- Ukraina stoi obecnie na pierwszej linii frontu w walce o demokrację przeciwko tyranii, a Stany Zjednoczone muszą zapewnić jej wszelkie możliwe środki pomocy, zarówno humanitarnej, jak i militarnej - powiedziała deputowana Partii Demokratycznej Mary Gay Scanlon, wzywając Kongres do poparcia przepisów.
Lend-Lease - co zakłada ustawa?
Lend-Lease Act to ustawa federalna z 11 marca 1941 roku, która umożliwiała Amerykanom zaopatrywanie aliantów walczących przeciwko III Rzeszy. Teraz pozwoli ona prezydentowi Stanów Zjednoczonych podejmować decyzje o sprawniejszym wysyłaniu broni, amunicji i sprzętu wojskowego do Ukrainy, ale także na pomoc państwom pośrednio dotkniętym rosyjską agresją, jak Polska i inne kraje Europy Wschodniej - wskazała agencja Reutera.
Transfer ważnego sprzętu wojskowego i innych kluczowych dostaw do Ukrainy ma odbywać się bez zbędnych ograniczeń biurokratycznych. Ustawa zawiera klauzulę przewidującą, że kraje-odbiorcy zapłacą za przekazany sprzęt Stanom Zjednoczonym w późniejszym terminie.
Źródło: PAP, Reuters