Stany Zjednoczone wysłały Ukrainie kolejną partię pomocy wojskowej

Autor:
tas
Źródło:
PAP, tvn24.pl

W stolicy Ukrainy wylądował samolot z kolejną partią pomocy dla sił zbrojnych tego kraju od Stanów Zjednoczonych. Na pokładzie maszyny było 84 tony amunicji - przekazał ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

CZYTAJ WIĘCEJ: RAPORT - ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

"No cóż, drodzy przyjaciele, piąty ptak wylądował w Kijowie! Kolejne 84 tony amunicji różnego kalibru dotarły na Ukrainę ze Stanów Zjednoczonych. Oczekujemy kolejnego transportu w nadchodzących dniach" - napisał na Facebooku Reznikow.

To kolejna partia pomocy od USA w ramach pakietu wsparcia dla Ukrainy o wartości 200 mln dolarów, utworzonego w reakcji na pogarszającą się sytuację na ukraińsko-rosyjskiej granicy, gdzie Rosja skoncentrowała ponad sto tysięcy żołnierzy.

Wyrzutnie i pociski

Według danych strony amerykańskiej od 2014 roku USA przekazały Ukrainie wsparcie w dziedzinie obronności o wartości ponad 2,7 mld dolarów, z czego 650 mln zatwierdzono w ubiegłym roku. To między innymi pakiet pomocy w wysokości 200 mln dolarów, który w styczniu tego roku zaczął być dostarczany do Kijowa.

USA przekazały Ukrainie m.in. systemy przeciwpancerne Javelin. Radio Swoboda oszacowało, że do końca zeszłego roku Ukraina otrzymała prawie 80 wyrzutni i 540 pocisków tego typu. 25 stycznia do Kijowa dostarczono z USA 276 pocisków Javelin.

Potencjalny scenariusz inwazji na UkrainęPAP

Autor:tas

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Ołeksij Reznikow

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości