Brytyjski minister obrony: Rosja planuje strategiczne ćwiczenia nuklearne

Autor:
tas/kg
Źródło:
PAP
Wystrzelenie pocisku balistycznego Buława z atomowej łodzi podwodnej na Morzu Barentsa
Wystrzelenie pocisku balistycznego Buława z atomowej łodzi podwodnej na Morzu BarentsaMinisterstwo Obrony Rosji
wideo 2/21
Ministerstwo Obrony Rosji Wystrzelenie pocisku balistycznego Buława z atomowej łodzi podwodnej na Morzu Barentsa

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził wcześniejsze doniesienia dziennika "Financial Times" o tym, że Rosja planuje wkrótce rozpocząć strategiczne ćwiczenia nuklearne. Szef resortu, który w czwartek udaje się do Moskwy na rozmowy ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Szojgu, ostrzegł również, że "działania Kremla zmierzają w złym kierunku pomimo dyplomatycznych wysiłków na rzecz znalezienia rozwiązania kryzysu wokół Ukrainy".

- Pomimo rozmów kierunek jest zły. Rosjanie wciąż powiększają swoje batalionowe grupy taktyczne. Planują wkrótce rozpocząć nuklearne ćwiczenia strategiczne i faktycznie widzimy większą aktywność gdzie indziej - mówił w BBC Radio 4 Ben Wallace, który w czwartek po południu udaje się do Rosji na rozmowy z szefem rosyjskiego resortu obrony Siergiejem Szojgu.

CZYTAJ WIĘCEJ: RAPORT - ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

Operacja pod "fałszywą flagą"

Wallace powiedział też, że Rosja może przeprowadzić operację "pod fałszywą flagą", by zyskać pretekst do inwazji na Ukrainę. Zapytany, czy Wielka Brytania ma jakiekolwiek dowody na takie twierdzenie, Wallace wyjaśnił, że widział informacje wywiadowcze, z których wynikało, że Rosja "angażowała się i angażuje w plany tego typu działań". Dodał, że jest to część rosyjskiego schematu "wojny podprogowej", który obejmuje również cyberataki i podziały polityczne.

Brytyjski minister obrony poinformował, że rząd w Londynie jest prawie gotowy do przedstawienia w parlamencie szczegółów nowego zakresu sankcji, które planuje wykorzystać przeciwko Rosji, jeśli ta dokona inwazji na Ukrainę. Jak w zeszłym tygodniu zapowiedziała minister spraw zagranicznych Liz Truss, sankcjami będą mogli być objęci nie tylko bezpośrednio odpowiedzialni za inwazję, ale dowolne osoby i przedsiębiorstwa mające kluczowe znaczenie dla Kremla. Truss w czwartek przebywa w Moskwie, gdzie prowadzi rozmowy ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem.

WIATR ZE WSCHODU - OGLĄDAJ W TVN24 GO

Więcej brytyjskich wojsk w Europie

Z kolei w rozmowie z radiem LBC Wallace powiedział, że Wielka Brytania jest gotowa wysłać więcej wojska do Europy, jeśli zajdzie taka potrzeba. - Jesteśmy jedną z największych potęg Europy i bardzo ważne jest, abyśmy jako jeden z głównych członków NATO zademonstrowali nie tylko słowa, ale też, że nasze siły są dostępne. Potencjalnie może być więcej rozmieszczenia (wojska). Zawsze jesteśmy gotowi. Absolutnie może być tak, że zobaczymy więcej naszych sił, które pojadą do sojuszników w Europie Wschodniej lub Południowej - powiedział.

O ofercie zwiększenia brytyjskiego zaangażowania w czwartek premier Boris Johnson ma rozmawiać w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Potencjalny scenariusz inwazji na UkrainęPAP

Demonstrowanie siły

Wcześniej brytyjski "Financial Times" poinformował, że w USA panuje przekonanie, iż Rosja zamierza przeprowadzić w tym miesiącu duże manewry wojskowe związane z bronią nuklearną. "Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów generał Mark Milley i szefowa wywiadu Avril Haines powiedzieli członkom Izby Reprezentantów, że prezydent Rosji Władimir Putin planuje ćwiczenia w połowie lutego" – przekazał dziennikowi doradca w Kongresie USA, mający wiedzę na temat tego spotkania za zamkniętymi drzwiami.

Rosja zwykle jesienią przeprowadza swe doroczne ćwiczenia nuklearne, które obejmują testowe odpalanie międzykontynentalnych rakiet balistycznych z lądu, morza i powietrza. USA uważają jednak, że Putin postanowił przesunąć je w tym roku na wcześniejszy termin, by zademonstrować swą siłę, gdyby zdecydował się na inwazję na Ukrainę.

Autor:tas/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości