"To wszystko dlatego, że ten oszalały starzec wyobraził sobie, że NATO jest zagrożeniem"

Wiatr ze Wschodu

"To wszystko dlatego, że ten oszalały starzec wyobraził sobie, że NATO jest zagrożeniem"

Kiedyś pisał przemówienia dla Putina, dziś Putin go ściga. - Gdzie nie spojrzeć czarna przyszłość, a to wszystko dlatego, że ten oszalały starzec wyobraził sobie, że NATO jest zagrożeniem - powiedział w programie "Wiatr ze Wschodu" w TVN24 GO Abbas Galliamow, rosyjski politolog przebywający na emigracji. W rozmowie z Andrzejem Zauchą mówił o możliwych scenariuszach na przyszłość. Jak zaznaczył, "zwykłych Rosjan można nastraszyć NATO albo ukraińskimi faszystami, ale rosyjskie elity tego oczywiście nie kupują". Jego zdaniem "oni z radością pozbyliby się Putina i wrócili do stanu sprzed wojny, ale nie wiedzą, jak to zrobić". - Jeden z powodów, który ich powstrzymuje, to ta wyimaginowana popularność Putina - wskazał. Zwrócił przy tym uwagę, iż "Kreml bardzo intensywnie pracuje nad rozpowszechnianiem mitu, że wojna jest popularna tak samo jak Putin". Według Galliamowa jednak to elity mogą mieć znaczącą rolę w obaleniu rosyjskiego prezydenta, jeśli "przekonają się, że naród już nie jest po jego stronie". - Wtedy spisek i przewrót w wykonaniu elit staje się bardzo prawdopodobny - dodał.

Opis programu

Program o najważniejszych wydarzeniach za wschodnią granicą – od  Lwowa i Brześcia do Władywostoku i Pietropawłowska Kamczackiego. Jakie działania podejmuje Władimir Putin, co dzieje się na Ukrainie i z jakimi problemami mierzą się Białorusini? O tym wszystkim w "Wietrze ze Wschodu" opowiada Andrzej Zaucha – wieloletni korespondent "Faktów" TVN i TVN24 BiS w Moskwie.

 

Andrzej Zaucha - wieloletni korespondent „Faktów” TVN w Rosji. Współpracuje także z TVN24 i TVN24 BiS. Autor wydanego w 2003 roku reportażu książkowego "Moskwa. Nord-Ost", który poświęcony jest atakowi na moskiewski teatr na Dubrowce w październiku 2002 roku. W marcu 2022 roku, po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę i przyjęciu przez rosyjski parlament ustawy godzącej w media (przewidującej do 15 lat więzienia za "nieprawdziwe" - z punktu widzenia Kremla - informacje na temat działań rosyjskiej armii), Andrzej Zaucha został wycofany z terytorium Rosji.

30.12.2023
Data premiery: 2023
Kraj produkcji: Polska