"Organizacja Narodów Zjednoczonych jest martwa, nie jest w stanie niczego zrobić"

Wiatr ze Wschodu

"Organizacja Narodów Zjednoczonych jest martwa, nie jest w stanie niczego zrobić"

Konieczny będzie trybunał dla wszystkich zbrodni putinowskiego reżimu - mówi Garri Kasparow. W rozmowie z Andrzejem Zauchą w "Wietrze ze Wschodu" rosyjski opozycjonista zaznacza, że zarówno rozbicie militarne agresora, jak i rozliczenie każdego zbrodniarza są niezbędne, by mógł powstać nowy system bezpieczeństwa, oparty na demokracji i wolności. Zdaniem byłego szachowego mistrza ONZ to "martwa organizacja, która nie jest w stanie nic zrobić wobec tragedii Ukraińców". - Trzeba budować nowy system, to, o czym mówił świętej pamięci senator McCain. I tam powinny działać zupełnie inne mechanizmy. I to jest oczywiste, że zarówno rozbicie militarne putinowskiej Rosji, jak i osądzenie zbrodniarzy wojennych jest niezbędnym warunkiem, żeby nowy system bezpieczeństwa zaczął funkcjonować - ocenił. 

Opis programu

Program o najważniejszych wydarzeniach za wschodnią granicą – od  Lwowa i Brześcia do Władywostoku i Pietropawłowska Kamczackiego. Jakie działania podejmuje Władimir Putin, co dzieje się na Ukrainie i z jakimi problemami mierzą się Białorusini? O tym wszystkim w "Wietrze ze Wschodu" opowiada Andrzej Zaucha – wieloletni korespondent "Faktów" TVN i TVN24 BiS w Moskwie.

 

Andrzej Zaucha - wieloletni korespondent „Faktów” TVN w Rosji. Współpracuje także z TVN24 i TVN24 BiS. Autor wydanego w 2003 roku reportażu książkowego "Moskwa. Nord-Ost", który poświęcony jest atakowi na moskiewski teatr na Dubrowce w październiku 2002 roku. W marcu 2022 roku, po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę i przyjęciu przez rosyjski parlament ustawy godzącej w media (przewidującej do 15 lat więzienia za "nieprawdziwe" - z punktu widzenia Kremla - informacje na temat działań rosyjskiej armii), Andrzej Zaucha został wycofany z terytorium Rosji.