Komorowski po śniadaniu u Napolitano: po tej rozmowie będzie łatwiej o jednolite stanowisko UE

Komorowski: Uroczystości kanonizacyjne Jana Pawła II zamykają pewną kartę
Komorowski: Uroczystości kanonizacyjne Jana Pawła II zamykają pewną kartę
tvn24
tvn24Prezydent Bronisław Komorowski z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano

W poniedziałek wczesnym popołudniem Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano w jego rzymskiej rezydencji na Kwirynale. Rozmowy podczas śniadania roboczego były ostatnim punktem trzydniowej wizyty polskiego prezydenta we Włoszech. - Jestem przekonany, że po tej rozmowie, będzie łatwiej o jednolite stanowisko Unii Europejskiej, także w kwestiach sankcji nakładanych na Rosję - powiedzial prezydent.

- Włochy również dostrzegają konieczność powstrzymania eskalacji konfliktu, i odpowiednio zdecydowanego, solidarnego zareagowania całego świata zachodniego na bezprecedensowe wydarzenia związane z polityką rosyjską i rosyjskich separatystów, dążących do destabilizacji sytuacji na Ukrainie wschodniej - zaznaczył Bronisław Komorowski.

Rozmowy o Ukrainie

- Jestem przekonany, że po tej rozmowie, będzie łatwiej o jednolite stanowisko Unii Europejskiej, także w kwestiach sankcji nakładanych na Rosję, po tym dramatycznym zachowaniu, jakim jest aresztowanie, uchwycenie, misji obserwacyjnej OBWE - dodał.

Polski prezydent poinformował również, że rozmawiał z p.o. prezydentem Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem. - Wymieniliśmy poglądy także na przebieg wydarzeń w ostatnich godzinach i dniach. To też było przedmiotem mojej rozmowy z prezydentem Napolitano - powiedział Komorowski dziennikarzom przed wylotem z Rzymu.

Polacy wyróżnieni

Po ponad półgodzinnym spotkaniu Komorowski wraz z polską delegacją, w której jest m.in. były prezydent Lech Wałęsa, udał się na rzymskie lotnisko, skąd odleci do Warszawy.

Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną uczestniczyli w niedzielę w Watykanie w uroczystościach kanonizacyjnych papieża Polaka Jana Pawła II i papieża Jana XXIII.

- Cieszę się, że zostaliśmy tak bardzo wyróżnieni, przez Republikę Włoską i Stolicę Apostolską - powiedział prezydent Komorowski, podkreślając udział Włochów w zorganizowaniu "tego doniosłego wydarzenia" i "klimat wokół pielgrzymów polskich".

- Ja to odczułem w bezpośrednim kontakcie z papieżem Franciszkiem, a także sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej i w rozmowie z prezydentem Republiki Włoskiej.

Modlitwa w intencji ojczyzny

Para prezydencka w poniedziałek rano wraz z delegacją złożyła bukiety białych i czerwonych róż przy grobie świętych Jana Pawła II oraz Jana XXIII w bazylice watykańskiej. Towarzyszyli im m.in. Lech Wałęsa z małżonką Danutą, wdowa po ostatnim prezydencie na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, Karolina Kaczorowska, oraz kard. Stanisław Dziwisz.

Modlitwę przed grobem św. Jana Pawła II prowadził kard. Kazimierz Nycz. Para prezydencka wraz z delegacją i obecnymi tam pielgrzymami odmówili "Ojcze nasz" i "Pod Twoją obronę" m.in. w intencji ojczyzny.

Para prezydencka i pielgrzymi w Watykanie

Para prezydencka następnie uczestniczyła na placu Św. Piotra we mszy dziękczynnej za kanonizacje papieży. W liturgii uczestniczyły tysiące pielgrzymów z Polski.

Od niedzieli przed grobowcem w kaplicy św. Sebastiana hołd nowym świętym oddały tysiące wiernych. W związku z niedzielną kanonizacją zmienione zostały napisy na grobach obu papieży. W miejsce słowa "błogosławiony" pojawił się napis "święty".

O godz. 10.14 w niedzielę papież Franciszek ogłosił świętymi Jana XXIII i Jana Pawła II. We mszy kanonizacyjnej uczestniczyło ok. 800 tys. wiernych. Obecny był emerytowany papież Benedykt XVI. Franciszek nazwał nowych świętych "ludźmi mężnymi". O Janie Pawle II powiedział też, że to "papież rodziny".

Autor: jl\mtom\kwoj / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości