Komnata z czekolady powstanie na białoruskim zamku

Świat

Wikipedia (CC BY-SA 2.0)Komnata ma powstać w zamku w Mirze

Na zamku w Mirze w obwodzie grodzieńskim na Białorusi do końca roku powstanie czekoladowa komnata – poinformował agencję BiełTA jeden z inicjatorów projektu Andrej Lejn.

Komnatę ma stworzyć z około tony czekolady krymski cukiernik Nikołaj Popow. Oprócz komnaty ma on także wykonać czekoladową miniaturę mirskiego zamku oraz kilka przedmiotów do ekspozycji. Zamek w Mirze przez ponad 300 lat byłą własnością rodu Radziwiłłów. W 2000 r. został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Według BiełTY Popow ma również wyłożyć czekoladą około 100 m kw. powierzchni wystawienniczej w twierdzy brzeskiej. To przedsięwzięcie jest planowane na wiosnę 2015 r.

Czekoladowa wystawa

Cukiernik właśnie otworzył w Grodnie przy granicy z Polską wystawę, na której prezentuje czekoladowe rzeźby, obrazy i kompozycje. Zwiedzający mogą obejrzeć m.in. czekoladowe korony imperium rosyjskiego, metrowy czekoladowy stół, jajka wzorowane na jajkach Faberge, a także czekoladowe naczynia i inne przedmioty codziennego użytku. Najbardziej niezwykłym eksponatem jest – jak pisze BiełTA – 2-metrowa kopia wieży Eiffla ważąca 45 kg i składająca się z 512 czekoladowych części.

Do zobaczenia także w Polsce

Czekoladowa wystawa ma być prezentowana w Grodnie do 24 sierpnia. Potem powędruje do Homla i Mińska, a następnie do innych krajów: Rosji, Kazachstanu, Polski, Litwy i Łotwy.

Autor: kło//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 2.0)