"Kommiersant": Kreml wykorzysta wyniki referendów jako element targu z Kijowem i Zachodem

Kreml "szanuje wolę wyrażoną w referendum". Liczy na "cywilizowane" wdrożenie wyników
Kreml "szanuje wolę wyrażoną w referendum". Liczy na "cywilizowane" wdrożenie wyników
Reuters
Przeznaczeniem separatystów jest bycie przedmiotem przetarguReuters

W Unii Europejskiej ścierają się dwie koncepcje podejścia do Rosji - podaje rosyjski dziennik "Kommiersant". W jednym z obozów jest Polska.

"Kommiersant" przypomina, że USA i Unia Europejska z góry zapowiedziały, że nie uznają wyników niedzielnych referendów w Doniecku i Ługańsku, a także "ostrzegły Rosję, że jeśli z powodu niedzielnego głosowania na wschodzie Ukrainy zerwane zostaną wyznaczone na 25 maja wybory prezydenckie, przeciwko Moskwie wprowadzone zostaną sankcje gospodarcze".

Jednak co do dalszych kroków UE jest podzielona. Powołując się na źródło w strukturach Unii Europejskiej, rosyjska gazeta podaje, że "grupa krajów (Wielka Brytania, Polska, Szwecja, Dania i państwa bałtyckie) opowiada się za dodatkowymi krokami bez względu na reakcję Moskwy, 'ponieważ władze Federacji Rosyjskiej nie zapobiegły plebiscytom'". "Jednakże inne kraje (Włochy, Hiszpania, Portugalia, Grecja, Cypr, Austria, Węgry, Bułgaria i Luksemburg) uważają, że trzeba dać szansę popartej przez Moskwę 'mapie drogowej' OBWE i nie wprowadzać nowych sankcji przed 25 maja" - przekazuje "Kommiersant".

Będą się targować?

Dziennik przywołuje opinie ekspertów, którzy prognozują, że "Kreml nie będzie na gorąco komentować rezultatów referendów; że zechce wykorzystać je jako element targu z Kijowem i Zachodem".

"Ostatnie oświadczenia przywódców kluczowych państw Unii Europejskiej pokazują, że taki targ jest możliwy" - podkreśla "Kommiersant", a jako przykład wymienia sobotnie wspólne wystąpienie prezydenta Francji Francois Hollande'a i kanclerz Niemiec Angeli Merkel w sprawie Ukrainy. "Ze wszystkich dokumentów przyjętych przez zachodnich liderów od początku kryzysu ukraińskiego ten prawdopodobnie jest najbardziej powściągliwy wobec Moskwy. Co więcej, w niektórych punktach Hollande i Merkel krytykują stanowisko Kijowa, faktycznie popierając niektóre żądania Rosji" - ocenia moskiewska gazeta.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: