Komisja Europejska ma plan na walkę z cyberatakami

Autor:
tas
Źródło:
PAP
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych o atakach cybernetycznych
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych o atakach cybernetycznychTVN24
wideo 2/4
TVN24Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych o atakach cybernetycznych

Utworzenie zespołu do spraw cyberbezpieczeństwa ma być odpowiedzią na rosnącą liczbę ataków, dokonywanych w państwach UE i mających negatywny wpływ na bezpieczeństwo. Taki pomysł zgłosiła Komisja Europejska.

"Zaawansowana i skoordynowana reakcja w dziedzinie cyberbezpieczeństwa staje się coraz bardziej konieczna, ponieważ liczba, skala i konsekwencje cyberataków rosną, co ma duży wpływ na nasze bezpieczeństwo. Wszystkie istotne podmioty w UE muszą być przygotowane do wspólnego reagowania i wymiany istotnych informacji" - głosi fragment oświadczeniu wydanego przez Komisję Europejską.

Uzasadniając konieczność realizacji nowej inicjatywy, komisarz UE do spraw rynku wewnętrznego Thierry Breton przypomniał ostatnie ataki na Polskę, Francję i Irlandię.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Pomysł Komisji Europejskiej zakłada, że kraje dotknięte cyberatakami mogłyby się zwracać o pomoc do innych państw i UE, w tym o wsparcie jednostek szybkiego reagowania, które natychmiast wkraczałyby do akcji przeciwko hakerom. Plan zakłada też stworzenie wirtualnej platformy dla państwowych i prywatnych instytucji, zajmujących się cyberbezpieczeństwem w celu uzgadniania reakcji i dzielenia się informacjami.

Koordynacja działań zespołu zostanie prawdopodobnie powierzona Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA).

Autor:tas

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości