Komisja Europejska chwali Ukrainę. "Wprowadzają reformy mimo konfliktu"

Ukraiński rząd wprowadza reformy uzgodnione z Unią Europejską mimo konfliktu na wschodzie krajuCC BY SA Wikipedia | Сарапулов

Komisja Europejska pochwaliła Ukrainę za wdrażanie demokratycznych reform mimo trudnej sytuacji i walk na wschodzie kraju. W przyjętym w środę raporcie KE zaleca temu krajowi rzetelną walkę z korupcją, lustrację oraz śledztwo ws. wydarzeń na Majdanie w 2014 r.

W środę Komisja Europejska przyjęła raporty oceniające realizację Europejskiej Polityki Sąsiedztwa w 2014 r. oraz zawierające rekomendacje na kolejny rok. Raporty dotyczą 11 krajów we wschodnim i południowym sąsiedztwie UE: Armenii, Azerbejdżanu, Egiptu, Gruzji, Izraela, Jordanii, Libanu, Mołdawii, Maroka, Tunezji i Ukrainy, a także Autonomii Palestyńskiej.

Sprawdzian dla UE

Jak przypomina KE, w ubiegłym roku Unia podpisała umowy stowarzyszeniowe z trzema sąsiadami: Ukrainą, Gruzja i Mołdawią. Wzmocniła też swoje relacje z Marokiem. 2014 rok to również czas demokratycznej transformacji w Tunezji. Jednak zarówno na południu, jak i na wschodzie od granic UE nie ustały konflikty i kryzysy polityczne oraz humanitarne, jak również zagrożenie ze strony terrorystów.

- Rok 2014 był pełen poważnych wyzwań, jak konflikt zbrojny na Ukrainie, zbrodnie i łamanie praw człowieka przez grupy terrorystyczne na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej oraz konflikt izraelsko-palestyński. Zwiększona migracja i przemyt ludzi do Europy były jedną z bezpośrednich konsekwencji tych kryzysów - oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Dodała, że wydarzenia te były też sprawdzianem dla Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, a UE jest zdecydowana wzmocnić współpracę z partnerami w regionach sąsiedzkich.

Pochwały w raporcie

W raporcie dotyczącym Ukrainy KE podkreśla, że pomimo bardzo trudnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej oraz destabilizacji w związku z aneksją Krymu przez Rosję i konfliktem w Donbasie, kraj ten kontynuował w ub. roku proces transformacji demokratycznej. Wybory prezydenckie i parlamentarne zostały przeprowadzone w znacznym stopniu w zgodzie ze standardami międzynarodowymi i unijnymi, przyjęto ustawy o reformie prokuratury oraz antykorupcyjne, rozpoczęto też prace nad reformą sądownictwa i aparatu ścigania.

"Społeczeństwo obywatelskie na Ukrainie rozwija się szybko" - ocenia KE. "Zainicjowano proces decentralizacji władzy" - dodaje. Komisja podkreśla również, że Ukraina przyjęła wiele ważnych reform prawnych, aby spełnić warunki planu działań na rzecz liberalizacji wizowej.

Wśród zaleceń dla Ukrainy KE wymienia m.in. kontynuację reform i rzetelne wdrażanie ustaw antykorupcyjnych, jak również lustrację i niezależne śledztwo w sprawie aktów przemocy w trakcie protestów z początku 2014 r.

Mołdawia i Gruzja na dobrej drodze

Komisja chwali też postępy Mołdawii i Gruzji, chociaż nie bez zastrzeżeń. W Mołdawii poważnym problemem pozostaje korupcja, wątpliwości budzi koncentracja i przejrzystość własności mediów, a nikłe rezultaty przynoszą próby uregulowania relacji z Terytorium Autonomicznym Gagauzji oraz rozwiązania konfliktu wokół Naddniestrza. W przypadku Gruzji KE wskazuje m.in. na zagrożenia dla niezawisłości sądownictwa i praw mniejszości.

W raporcie na temat Izraela KE wskazuje m.in. na odpowiedzialność tego kraju w związku z sytuacja na terytoriach okupowanych. "Realizacja wspólnych wartości, szczególnie jeśli chodzi o poszanowanie praw człowieka na terytoriach okupowanych i wobec mniejszości, nadal stanowi wyzwanie" - napisano w podsumowaniu raportu.

Europejską Politykę Sąsiedztwa zainicjowano w 2003 roku w celu zacieśnienia stosunków między UE a jej sąsiadami.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: asz//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | Сарапулов

Tagi:
Raporty: