Świat

Komik od "quenelle" nie wjedzie na Wyspy. Chciał jechać do Anelki

Świat


Brytyjskie MSW zakazało wjazdu na terytorium Wielkiej Brytanii kontrowersyjnemu francuskiemu komikowi Dieudonne'owi M'Bali M'Bali. Jest on znany m.in. z propagowania gestu zwanego "quenelle" - odwróconego nazistowskiego salutu.

Dieudonne zapowiadał wcześniej, że zamierza odwiedzić Wielką Brytanię w geście poparcia dla piłkarza Nicolasa Anelki, którego sfotografowano, gdy wykonał quenelle w czasie meczu.

Rzecznik Home Office wyjaśnił, że minister spraw wewnętrznych ma prawo zakazać wjazdu na terytorium brytyjskie każdej osobie, jeśli uzna, że jest to uzasadnione z powodów politycznych lub ze względu na bezpieczeństwo publiczne.

"Quenelle"

Francuski komik znalazł się w centrum zainteresowania w Wielkiej Brytanii, gdy Anelka wykonał quenelle po strzeleniu bramki pod koniec grudnia ubiegłego roku. Piłkarz twierdzi, że gest nie jest antysemicki, a uczynił go w poparciu dla Dieudonne, który utrzymuje z kolei, że jest on wymierzony w establishment i francuskie władze. Po tym incydencie Anelka, napastnik klubu West Bromwich Albion, został objęty dochodzeniem Football Association. Grozi mu zawieszenie przez co najmniej pięć meczów.

Karany komik

47-letni Dieudonne we Francji kilkakrotnie był karany grzywną za "mowę nienawiści"; władze kilku miast zakazały występów komika, uznając je za zagrożenie dla porządku publicznego.

Dieudonne, którego ojciec pochodził z Kamerunu, zaczął karierę jako lewicujący artysta sceniczny, z ambicjami politycznymi, walczący z przejawami rasizmu. Przez pewien czas usiłował być rzecznikiem czarnych obywateli Francji i ich organizacji Rady Przedstawicielskiej Czarnych Stowarzyszeń, ale jego ekstremalne poglądy sprawiły, że został odrzucony przez tę społeczność. W 2004 roku usiłował wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy skrajnie lewicowej partii Euro-Palestyna, którą jednak szybko opuścił. Również w tym okresie Dieudonne zasłynął jako zwolennik teorii głoszącej, że zamachy z 11 września 2001 roku były żydowskim spiskiem; ogłosił wówczas, że "woli charyzmę Osamy bin Ladena od charyzmy (prezydenta) George'a W. Busha". Z czasem M'bala zmienił poglądy na skrajnie prawicowe, antysemickie i rasistowskie; zaprzyjaźnił się blisko z liderem ultraprawicowego Frontu Narodowego Jean-Marie Le Penem. Związał się ze środowiskami słynącymi z negowania Holokaustu.

Autor: mtom / Źródło: PAP