Śmierć trzydziestoośmioletniej Kolumbijki, która została znaleziona przy drodze półnaga i nieprzytomna, z wieloma obrażeniami, wywołała kolejną falę dyskusji o przemocy wobec kobiet. Policja ustala, z kim zmarła spędziła ostatnie godziny przed śmiercią. Jedna z organizacji pozarządowych wystosowała apel, w którym poruszyła kwestię kobietobójstwa: "Nasze życie jest zawsze zagrożone" - podkreślono w komunikacie.
Natalia Alzate Mejía wyszła z przyjaciółmi w sobotę 11 lutego wieczorem. W niedzielę rano została znaleziona przy drodze łączącej miasta Pereira i Armenia w środkowej Kolumbii. Była półnaga, nieprzytomna, z wieloma obrażeniami - przekazał "El Tiempo" we wtorek 14 lutego. Funkcjonariusze, cytowani przez portal kolumbijskiego dziennika, przekazali, że na miejscu zastali mężczyznę, który twierdził, że znalazł 38-letnią kobietę i udzielał jej pierwszej pomocy.
Mejía trafiła na oddział intensywnej opieki medycznej szpitala San Jorge w Pereirze, ale jej życia nie udało się uratować. Zmarła w poniedziałek wieczorem. Dzień później portal magazynu "Semana" przekazał, że obrażenia na ciele Kolumbijki miały być spowodowane przez ostre narzędzia i tępe przedmioty. Policja jest w trakcie ustalania, z kim Mejía spędziła sobotnią noc.
Apel o pomoc dla rodziny zmarłej
Tymczasem organizacja pozarządowa Casa de la Mujer opublikowała w mediach społecznościowych post, w którym odniosła się do informacji o śmierci 38-latki: "Żądamy, aby władze wywiązywały się ze swoich obowiązków i oprócz ustalenia winnych, otoczyły kompleksową opieką rodzinę, która dziś również jest ofiarą". Kobieta osierociła sześcioletnią córkę.
Według autorów wpisu, Mejía padła ofiarą kobietobójstwa: "Powtarzamy, że mordują nas i nigdzie nie jesteśmy bezpieczne, bez względu na to, jak jesteśmy ubrane, ile mamy lat i gdzie jesteśmy. Nasze życie jest zawsze zagrożone" - czytamy w poście na Instagramie.
Kilkaset ofiar kobietobójstwa
Władze Kolumbii w zeszłym roku odnotowały 612 przypadków kobietobójstwa, czyli morderstwa kobiety popełnionego ze względu na jej płeć. "Większość przypadków zbrodni kobietobójstwa jest popełniana przez partnerów lub byłych partnerów" ofiar. - wynika z danych prezentowanych przez Światową Organizację Zdrowia. "Dla kobiet w wielu częściach świata przemoc jest główną przyczyną urazów i niepełnosprawności, a także czynnikiem ryzyka innych problemów związanych ze zdrowiem fizycznym, psychicznym, seksualnym i reprodukcyjnym" - głosi komunikat na stronie WHO.
Źródło: El Tiempo, Semana, WHO
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock