TVN24 | Świat

Aresztowano najpotężniejszego handlarza narkotyków w Kolumbii, największego na świecie eksportera kokainy

TVN24 | Świat

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP

Kolumbijska policja aresztowała szefa kartelu Clan del Golfo Dairo Antonio Usugę, znanego jako "Otoniel". Najbardziej poszukiwany handlarz narkotyków w Kolumbii został schwytany w północno-zachodniej części kraju - poinformował w sobotę miejscowe władze.

50-letni Dairo Antonio Usuga został schwytany w piątek w mieście Necocli, jednej z głównych twierdz kartelu w pobliżu granicy z Panamą, w wyniku operacji z udziałem ponad 500 członków kolumbijskich sił specjalnych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Aresztowanie "Otoniela" to największy w ostatnich dziesięcioleciach cios rządu kolumbijskiego w zorganizowaną przestępczość w kraju, porównywany przez władze w Bogocie do zabicia w 1993 roku Pablo Escobara, kolumbijskiego barona narkotykowego. Za pomoc w schwytaniu Usugi Stany Zjednoczone oferowały nagrodę w wysokości 5 milionów dolarów.

Przywódca kartelu Clan del Golfo

Dairo Antonio Usuga był szefem gangu Clan del Golfo handlującego narkotykami, złożonego z byłych członków grup paramilitarnych, którzy toczyli zaciekłą walkę z lewicowymi partyzantami do 2010 roku.

Clan del Golfo to najpotężniejszy gang handlarzy narkotyków w Kolumbii, największy na świecie eksporter kokainy.

W marcu kolumbijska policja, przy współpracy ze służbami amerykańskimi, schwytała siostrę "Otoniela" podejrzaną o handel narkotykami i pranie brudnych pieniędzy. Nini Usuga została przekazana Stanom Zjednoczonym.

Autor:momo//now

Źródło: PAP