TVN24 | Świat

Kolejne kraje UE wydalają rosyjskich dyplomatów

TVN24 | Świat

Autor:
momo/kg
Źródło:
PAP

Władze Holandii poinformowały we wtorek, że podjęły decyzję o wydaleniu z kraju siedemnastu rosyjskich "dyplomatów", którzy w rzeczywistości pracowali jako oficerowie wywiadu. Podobną decyzję podjęły Belgia, Irlandia oraz Czechy. Bruksela postanowiła wyrzucić z kraju 21 Rosjan, Dublin - czterech, a Praga - jednego.

Ambasador Rosji został wezwany we wtorek do holenderskiego MSZ, gdzie poinformowano go o decyzji rządu. Rosjanie otrzymali dwa tygodnie na opuszczenie kraju. - Podjęliśmy tę decyzję, ponieważ stanowią oni zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego - powiedział szef resortu spraw zagranicznych Wopke Hoekstra. Jak dodał, bierze pod uwagę, że Moskwa odpowie na ten krok, wyrzucając z Rosji holenderskich dyplomatów. Holenderski nadawca publiczny NOS donosi, że wydalenie Rosjan zostało skoordynowane z innymi krajami, które wcześniej miały do czynienia z rosyjskimi dyplomatami-szpiegami, takimi jak USA, Polska i Bułgaria.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Podobną decyzję co Holandia, podjęły we wtorek także inne europejskie kraje.

Belgijska agencja prasowa podała, że Belgia postanowiła wyrzucić z kraju 21 rosyjskich dyplomatów oskarżonych o szpiegostwo i uznanych za zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

Tego samego dnia premier Irlandii Micheal Martin poinformował, że czterem wysokim rangą pracownikom rosyjskiej ambasady w Irlandii polecono opuszczenie tego kraju. Rosyjski ambasador został we wtorek wezwany do irlandzkiego MSZ, gdzie zakomunikowano mu tę decyzję. Jak wyjaśnił rząd, działalność pracowników nie była zgodna z zachowaniem dyplomatycznym. Taki zwrot jest używany w sytuacji, gdy pracownicy placówek dyplomatycznych zajmują się szpiegostwem.

Republika Czeska wydala z kolei jednego pracownika dyplomatycznego ambasady rosyjskiej.

Rosja wydala dyplomatów z państw bałtyckich

Tymczasem Rosja wydaliła we wtorek łącznie dziesięciu dyplomatów z państw bałtyckich. To odpowiedź na uznanie wcześniej w marcu za osoby niepożądane przez Litwę, Łotwę i Estonię rosyjskich przedstawicieli w tych krajach. Według komunikatu rosyjskiego MSZ, z Rosji wydalono trzech dyplomatów estońskich, trzech łotewskich oraz czterech litewskich.

Litewskie MSZ poinformowało 18 marca, że w geście solidarności z Ukrainą, która doświadcza "bezprecedensowej rosyjskiej agresji militarnej" zadecydowano o uznaniu za personae non gratae czterech przedstawicieli Rosji. Tego samego dnia po trzech dyplomatów wydaliły władze Łotwy i Estonii, przedstawiając podobne motywy swoich decyzji.

Autor:momo/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości