Świat

Kochanka szefa CIA wydobyła od niego i ujawniła tajne informacje?

Świat


Kochanka dyrektora CIA generała Davida Petraeusa, Paula Broadwell, ujawniła publicznie nieznane opinii publicznej szczegóły ataku islamistów na konsulat USA w Bengazi - podał "USA Today". Sugeruje to, że kobieta mogła wydobyć tajne informacje od swojego kochanka.

Jak napisała w poniedziałek amerykańska gazeta, Broadwell, autorka biografii Petraeusa, której romans z generałem doprowadził do jego dymisji w zeszły piątek, przemawiała 26 października na Uniwersytecie Denver w stanie Kolorado i odpowiadała tam na pytania dotyczące ataku.

Tajne informacje z łóżka? Broadwell powiedziała wtedy, że w konsulacie w Bengazi CIA dysponowała pomieszczeniem, w którym przetrzymywała uwięzionych członków milicji libijskiej. Atak na konsulat mógł być, jej zdaniem, próbą odbicia tych więźniów. Zdaniem niektórych prawicowych komentatorów, wypowiedź ta sugeruje, że Broadwell miała wiedzę zastrzeżoną tylko dla wyższych funkcjonariuszy wywiadu, zdobytą prawdopodobnie dzięki intymnym kontaktom z Petraeusem. Przedstawiciele administracji twierdzą jednak, że Petraeus nie przekazał jej żadnych tajnych informacji. CIA dementuje też wiadomość, że agencja przetrzymywała więźniów w konsulacie w Bengazi.

Od szefa CIA do przesłuchiwanego? Tymczasem politycy republikańscy i byli funkcjonariusze wywiadu są zdania, że Petraeus, mimo rezygnacji ze stanowiska, powinien zeznawać przed komisjami Kongresu badającymi sprawę ataku w Bengazi. Przesłuchania w tej sprawie odbędą się w tym tygodniu przed komisjami ds. wywiadu Senatu i Izby Reprezentantów. Petraeus miał zeznawać jako świadek w czwartek, ale administracja poinformowała, że zamiast niego stawi się p.o. dyrektora agencji Michael Morell. Były dyrektor CIA Michael Hyden powiedział, że Petraeus powinien mimo to zeznawać przed komisjami. Tę samą opinię wyrazili republikańscy kongresmani Peter King, Trey Gowdy i Jason Chaffetz.

Autor: mk//gak / Źródło: PAP

Raporty: