Sobotnie wybory prezydenckie na Tajwanie wygrała szefowa opozycyjnej proniepodległościowej Demokratycznej Partii Postępowej (DPP), Caj Ing-wen (Tsaj Ing-wen). Będzie to pierwsza kobieta na tym stanowisku w Tajwanie. Jak wyliczyła agencja Reutera, na całym świecie kobiety pełnią najważniejsze państwowe funkcje (poza monarchami) w 17 krajach, w tym w Polsce.
W swojej przemowie Caj opowiedziała się za utrzymaniem stabilnych relacji z Chinami, które uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję.
- Ludzie Tajwanu wybrali rząd, który będzie bronił niepodległości - oświadczyła. Sympatycy Caj w kampanii określali ją mianem "azjatyckiej Angeli Merkel".
Po wyborach do dymisji podał się premier Tajwanu Mao Chi-kuo.
Kobiety premierzy. Jedna z nich to Beata Szydło
Kobiety pełnią najwyższe funkcje państwowe - będąc głowami państw lub szefowymi rządów - w 17 krajach. Jednym z nich jest Polska, w którym premierem od zeszłego roku jest Beata Szydło.
W Bangladeszu premierem w 2009 roku została Sheikh Hasina. Pełni ona tę funkcję po raz drugi - po raz pierwszy została premierem w 1996 roku. Angela Merkel pozostaje kanclerzem Niemiec od 2005 roku, kiedy po raz pierwszy wybrano ją na to stanowisko. Kobietę premiera ma również Jamajka - tę funkcję pełni tam od 2012 roku Portia Simpson-Miller. Wcześniej była na tym stanowisku w latach 2006-2007. W Namibii od bieżącego roku premierem jest Saara Kuugongelwa-Amadhil, a w Norwegii od 2013 roku Erna Solberg.
Kobiety prezydenci
Więcej niż kobiet premierów jest kobiet prezydentów. W Brazylii głową państwa od 2011 roku jest Dilma Rousseff i jest to pierwsza kobieta na tym stanowisku w tym kraju. W Chile prezydentem jest od od 2014 roku Michelle Bachelet. Pełniła ona też tę funkcję w latach 2006-2010. W Chorwacji kobietę prezydenta wybrano w zeszłym roku i jest nią Kolinda Grabar-Kitarovic.
Kobieta pełni funkcję prezydenta również w Kosowie (Atifete Jahjaga od 2011 roku), Liberii (Ellen Johnson Sirleaf od 2006 roku), na Litwie (Dalia Grybauskaite od 2009 roku), na Malcie (Marie-Louise Coleiro Preca od 2014 roku), Na Mauritiusie (Ameenah Gurib-Fakim od 2015 roku), w Nepalu (Bidhya Devi Bhandari od 2015 roku) oraz w Korei Południowej (Park Geun Hiie od 2013 roku).
Obowiązki prezydenta pełni też od 2014 roku Catherine Samba-Panza w Republice Środkowoafrykańskiej. Zastępuje prezydenta Michela Djotodia, który ustąpił ze stanowiska po eskalacji konfliktu w kraju w 2014 roku.
Autor: mart//rzw / Źródło: Thomson Reuters Foundation, Reuters, tvn24.pl