Jest ich 17, wśród nich Beata Szydło. Kobiety na czele państw i rządów

Beata Szydło będzie gościem programu "Jeden na jeden"
Beata Szydło będzie gościem programu "Jeden na jeden"
tvn24
Wśród kobiet liderów jest premier Szydłotvn24

Sobotnie wybory prezydenckie na Tajwanie wygrała szefowa opozycyjnej proniepodległościowej Demokratycznej Partii Postępowej (DPP), Caj Ing-wen (Tsaj Ing-wen). Będzie to pierwsza kobieta na tym stanowisku w Tajwanie. Jak wyliczyła agencja Reutera, na całym świecie kobiety pełnią najważniejsze państwowe funkcje (poza monarchami) w 17 krajach, w tym w Polsce.

W swojej przemowie Caj opowiedziała się za utrzymaniem stabilnych relacji z Chinami, które uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję.

- Ludzie Tajwanu wybrali rząd, który będzie bronił niepodległości - oświadczyła. Sympatycy Caj w kampanii określali ją mianem "azjatyckiej Angeli Merkel".

Po wyborach do dymisji podał się premier Tajwanu Mao Chi-kuo.

Kobiety premierzy. Jedna z nich to Beata Szydło

Kobiety pełnią najwyższe funkcje państwowe - będąc głowami państw lub szefowymi rządów - w 17 krajach. Jednym z nich jest Polska, w którym premierem od zeszłego roku jest Beata Szydło.

W Bangladeszu premierem w 2009 roku została Sheikh Hasina. Pełni ona tę funkcję po raz drugi - po raz pierwszy została premierem w 1996 roku. Angela Merkel pozostaje kanclerzem Niemiec od 2005 roku, kiedy po raz pierwszy wybrano ją na to stanowisko. Kobietę premiera ma również Jamajka - tę funkcję pełni tam od 2012 roku Portia Simpson-Miller. Wcześniej była na tym stanowisku w latach 2006-2007. W Namibii od bieżącego roku premierem jest Saara Kuugongelwa-Amadhil, a w Norwegii od 2013 roku Erna Solberg.

Kobiety prezydenci

Więcej niż kobiet premierów jest kobiet prezydentów. W Brazylii głową państwa od 2011 roku jest Dilma Rousseff i jest to pierwsza kobieta na tym stanowisku w tym kraju. W Chile prezydentem jest od od 2014 roku Michelle Bachelet. Pełniła ona też tę funkcję w latach 2006-2010. W Chorwacji kobietę prezydenta wybrano w zeszłym roku i jest nią Kolinda Grabar-Kitarovic.

Kobieta pełni funkcję prezydenta również w Kosowie (Atifete Jahjaga od 2011 roku), Liberii (Ellen Johnson Sirleaf od 2006 roku), na Litwie (Dalia Grybauskaite od 2009 roku), na Malcie (Marie-Louise Coleiro Preca od 2014 roku), Na Mauritiusie (Ameenah Gurib-Fakim od 2015 roku), w Nepalu (Bidhya Devi Bhandari od 2015 roku) oraz w Korei Południowej (Park Geun Hiie od 2013 roku).

Obowiązki prezydenta pełni też od 2014 roku Catherine Samba-Panza w Republice Środkowoafrykańskiej. Zastępuje prezydenta Michela Djotodia, który ustąpił ze stanowiska po eskalacji konfliktu w kraju w 2014 roku.

Autor: mart//rzw / Źródło: Thomson Reuters Foundation, Reuters, tvn24.pl