Kim jest Dasza Nawalna? Pokazała wzruszające zdjęcie z ojcem

Źródło:
CNN, Spiegel, tvn24.pl

Córka Aleksieja Nawalnego, Dasza, opublikowała w mediach społecznościowych wykonane przed laty wzruszające zdjęcie, na którym - jako mała dziewczynka - pozuje z obojgiem rodziców. "Kocham cię, całuję, mocno ściskam i bardzo, bardzo tęsknię" - napisała, zwracając się do zmarłego ojca. Kim jest Dasza Nawalna?

W czwartek prezydent USA Joe Biden spotkał się z żoną i córką zmarłego w zeszłym tygodniu rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, Julią i Daszą Nawalnymi. Podczas spotkania złożył im kondolencje, a także wyraził podziw dla "niezwykłej odwagi Nawalnego". W piątek Dasza Nawalna opublikowała w serwisie X zdjęcie z rodzicami z czasu, gdy była małą dziewczynką. Na fotografii trzymana jest na rękach przez Aleksieja Nawalnego. "Kocham cię, całuję, mocno ściskam i bardzo, bardzo tęsknię" - napisała.

O śmierci Aleksieja Nawalnego poinformowano 16 lutego. Rosyjski opozycjonista zmarł w kolonii karnej. Został aresztowany w styczniu 2021 roku na lotnisku w Moskwie, gdy wrócił z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia.

ZOBACZ TEŻ: Julia Nawalna opublikowała nagranie. Apeluje do Rosjan

Dasza Nawalna - kim jest?

Dasza Nawalna ma 22 lata W 2019 roku rozpoczęła naukę na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. Studiuje tam psychologię i politologię. "Chętnie pogłębiam swoją wiedzę na temat skomplikowanych mechanizmów, które napędzają zmiany polityczne na świecie" - pisze o sobie w serwisie LinkedIn. "Moim celem jest nie tylko wnoszenie wkładu w dyskurs akademicki, ale także aktywny udział w tworzeniu polityk, które odzwierciedlają wartości wolności, równości i uczciwości" - zapewnia. Nawalna informuje też, że ma doświadczenie w analizie danych, badaniach, w obszarze public relations i w wystąpieniach publicznych. Udziela się też w innych mediach społecznościowych, gdzie obserwuje ją wiele osób - na Instagramie ponad 239 tys. użytkowników, a w serwisie X ponad 71 tys.

Gdy w 2021 roku Aleksiej Nawalny został uhonorowany Nagrodą Sacharowa przez Parlament Europejski, odebrała ją w jego imieniu właśnie córka. - Kiedy napisałam do mojego taty i zapytałam, co chciałbyś, żebym powiedziała z twojego punktu widzenia, odpowiedział: Powiedz, że nikt nie powinien równać Rosji z reżimem Putina. Rosja jest częścią Europy, my dążymy do bycia jej częścią. Ale chcemy też, aby Europa starała się o siebie, o te wspaniałe idee, które są jej podstawą. Dążymy do Europy idei, poszanowania praw człowieka, demokracji i uczciwości - mówiła Dasza Nawalna na ceremonii.

Gdy film pt. "Nawalny" otrzymał Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny w 2023 roku, Dasza stanęła na scenie wraz matką Julią i bratem Zaharem. - Mój mąż jest w więzieniu za mówienie prawdy. Jest w więzieniu za to, że broni demokracji - powiedziała wtedy żona rosyjskiego opozycjonisty. - Aleksiej, marzę o dniu, w którym będziesz wolny i w którym nasz kraj będzie wolny. Bądź silny, kochanie - dodała.

Julia Nawalna z dziećmi Daszą i Zaharem na gali oskarowejETIENNE LAURENT/PAP/EPA

Dasza Nawalna o dzieciństwie, aresztowaniach ojca i rosyjskich szpiegach

Dasza Nawalna udzielała też wielu wywiadów dla zachodnich mediów. W 2021 roku w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Spiegel" została zapytana o dzieciństwo w roli córki polityka znienawidzonego przez rosyjskie władze. - Urodziłam się w normalnej rodzinie i miałam normalne dzieciństwo. Gdy miałam 10 lat, tata został aresztowany po raz pierwszy i to było czymś nowym - wskazała. - Rozmawiałam z rodzicami i powiedzieli mi, że nawet jeśli policja nas nie lubi, to tata robi dobrą rzecz. Zawsze byłam z tego dumna, nawet bojąc się o życie jego i nasze - podkreśliła. Przyznała też, że jej ojciec nie pozwalał jej chodzić na opozycyjne demonstracje, mówiąc, że "w areszcie powinna być tylko jedna osoba o nazwisku Nawalny".

W marcu 2023 roku w rozmowie z CNN Dasza także mówiła o dorastaniu w rodzinie uważnie obserwowanej przez rosyjskie władze. Wspominała, że wraz z młodszym bratem w dzieciństwie z uciekania przed rosyjskimi szpiegami zrobili sobie zabawę, gdy rozpoznawali ich w transporcie publicznym, zaczepiali, a następnie wyskakiwali z wagonów pociągu.

W wywiadzie mówiła też o trudnych warunkach w więzieniu, w którym wówczas przebywał jej ojciec. Przyznała, że nie widziała go na oczy od ponad roku. Nawalna podkreślała, że głównym celem jej ojca było to, "by Rosja stała się wolnym państwem, by miała wolne wybory, wolność prasy, wolność słowa i miała szansę stać się częścią normalnej, zachodniej, demokratycznej społeczności". Wzywała również Putina do zakończenia wojny w Ukrainie i uwolnienia więźniów politycznych w Rosji.

ZOBACZ TEŻ: Dla męża wróciła do Rosji, pisała o nim "silny, odważny i wolny". Kim jest Julia Nawalna

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: CNN, Spiegel, tvn24.pl