Kim Dzong Un: nie będzie już wojny na tej ziemi

Autor:
tas
Źródło:
PAP, Reuters

Broń jądrowa jest skutecznym środkiem odstraszania i trwale zabezpiecza kraj przed konfliktami zbrojnymi - oświadczył przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un. Stwierdził, że jego kraj "jest w stanie obronić się przed jakimkolwiek zagrożeniem wojskowym ze strony wrogich sił".

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

Kim Dzong Un przemawiał w poniedziałek przed weteranami z okazji 67. rocznicy podpisania rozejmu w wojnie koreańskiej z lat 1950-1953. Rocznica obchodzona jest w Korei Północnej jako "dzień zwycięstwa" nad Stanami Zjednoczonymi w wojnie o wyzwolenie ojczyzny. Z tej okazji organizowane jest także przyjęcie dla weteranów.

Jak stwierdził przywódca, opracowana przez Koreę Północną broń jądrowa daje jej "absolutną siłę", by uchronić się przed konfliktem zbrojnym w przyszłości. Kim Dzong Un ocenił, że jego kraj "jest obecnie w stanie obronić się przed jakimkolwiek zagrożeniem wojskowym ze strony wrogich sił".

CZYTAJ: Korea Północna wystrzeliła dwa pociski. Wpadły do morza poza japońskimi wodami

- Teraz jesteśmy w stanie bronić się w obliczu jakiejkolwiek formy presji o dużej intensywności i zagrożeń militarnych ze strony sił imperialistycznych i wrogich - ogłosił Kim, cytowany przez agencję Reutera. - Dzięki naszym solidnym i skutecznym środkom odstraszania, służącym samoobronie, nie będzie już wojny na tej ziemi, a nasze bezpieczeństwo narodowe i przyszłość zostaną trwale zagwarantowane - podkreślił przywódca.

Impas w negocjacjach

Jak podkreśliła agencja Reutera, przemówienie Kima odbyło się "w czasie przerwanych w martwym punkcie rozmów mających na celu zlikwidowanie programu nuklearnego i rakietowego Pjongjangu w zamian za zwolnienie sankcji, nałożonych przez Waszyngton".

Kim Dzong Un wielokrotnie zapewniał o woli do całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, ale nigdy nie ogłosił konkretnego planu tego procesu. Negocjacje w tej sprawie pomiędzy Waszyngtonem a Pjongjangiem znajdują się w impasie od zakończonego fiaskiem drugiego szczytu z udziałem Kima i prezydenta USA Donalda Trumpa, który odbył się w lutym 2019 roku w stolicy Wietnamu - Hanoi.

Autor:tas

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP