Kim chce rozmawiać z Ameryką


Korea Północna zrekonstruowała niemal całkowicie ośrodek nuklearny w Jongbjon - poinformowała południowokoreańska agencja Jonhap powołując się na anonimowe źródła rządowe w Seulu. Jednocześnie przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il oznajmił, że gotów jest wrócić do sześciostronnych rozmów na temat swojego programu nuklearnego, ale po uprzednich rozmowach z USA.

- Otrzymaliśmy wskazówki świadczące, że prace rekonstrukcyjne znajdują się w końcowej fazie. Prace przy odbudowie ośrodka w Jongbjon trwały od początku bieżącego roku - poinformował anonimowy przedstawiciel władz Korei Południowej. Źródło powołało się na informacje służb wywiadowczych USA i Korei Południowej.

To właśnie demontażu urządzeń w Jongbjon i wstrzymania procesu wzbogacania uranu domagały się państwa prowadzące z Phenianem rokowania na temat likwidacji jego programu nuklearnego.

Wszystko wydawało się iść w dobrym kierunku do czasu, gdy Phenian przeprowadził na początku roku próbę z rakietą dalekiego zasięgu, co zostało potępione przez Zachód. Korea Północna wycofała się z sześciostronnych negocjacji w kwietniu i zagroziła ponownym uruchomieniem ośrodka.

Kim chce rozmawiać

W poniedziałek przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il oświadczył, że jego kraj gotów jest powrócić do sześciostronnych rozmów, po uprzednich dwustronnych rozmowach z USA. Deklaracja ta padła podczas spotkania Kima z chińskim wicepremierem Wen Jiabao.

Jak poinformowała agencja Xinhua, obaj politycy osiągnęli "kluczowe porozumienie w kwestii denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego". Wen Jiabao przebywa od niedzieli w Phenianie z wizytą oficjalną.

Kim Dzong Il oświadczył, że Korea Północna "chce uczestniczyć w rokowaniach wielostronnych, w tym w sześciostronnych negocjacjach" jednak uzależnia to od "wyniku rozmów KRLD - USA". Dodał, że "wrogie stosunki" ze Stanami Zjednoczonymi powinny być przekształcone w "pokojowe powiązania".

Sześciostronne rokowania

Sześciostronne rokowania toczą się w Pekinie od roku 2003 z przerwami. Biorą w nich udział delegacje obu państw koreańskich, USA, Rosji, Chin i Japonii. Ich celem jest nakłonienie Phenianu do rezygnacji z broni nuklearnej w zamian za międzynarodową pomoc w rozbudowie sektora energetycznego.

Rokowania są w impasie po tym, jak Rada Bezpieczeństwa ONZ zastosowała sankcje wobec Phenianu w odpowiedzi na północnokoreańską próbę rakietową.

Źródło: PAP, lex.pl