Kijów: odparliśmy atak separatystów na lotnisko w Doniecku

Specjalny wysłannik TVN24: Mariupol szykuje się do obrony przed separatystami
Specjalny wysłannik TVN24: Mariupol szykuje się do obrony przed separatystami
tvn24
Udało się odeprzeć ataktvn24

Siły ukraińskie odparły szturm bojowników prorosyjskich na lotnisko w Doniecku - poinformowały władze w Kijowie. Według nich, mimo obowiązującego od ponad tygodnia rozejmu, w wielu miejscach separatyści ostrzeliwują pozycje ukraińskie. - Tu już nikt nie pyta o to, czy rozejm będzie trwał, a o to, kiedy zostanie zerwany - informuje z Mariupola specjalny wysłannik TVN24 Robert Jałocha.

Władze w Kijowie mówią o prowokacjach ze strony separatystów i zapewniają, że siły ukraińskie przestrzegają zawieszenia broni. Szef ukraińskiego rządu Arsenij Jaceniuk oskarżył w sobotę prezydenta Rosji Władimira Putina o dążenie do zniszczenia Ukrainy jako niepodległego państwa i chęć odbudowy Związku Radzieckiego.

Mariupol czeka na szturm

Robert Jałocha, specjalny wysłannik TVN24, który przebywa w Mariupolu, informuje, że mieszkańcy umacniają okopy wokół miasta, a żołnierze sił ukraińskich zaminowują drogi dojazdowe do miasta od strony zajętego przez separatystów Nowoazowska, położonego ok. 30 km od Mariupola.

Mariupol to strategiczne miasto na drodze do Morza Azowskiego i na Krym.

Mariupol opiera się agresorom

"Putin chce Ukrainy jako całości"

- Wiem, jaki jest ostateczny cel Władimira Putina - jemu nie wystarczy Donieck i Ługańsk, on chce Ukrainy jako całości - powiedział Jaceniuk. Tymczasem na Ukrainę wjechał w sobotę drugi rosyjski konwój z pomocą humanitarną dla mieszkańców zbuntowanego Donbasu, liczący ok. 200 pojazdów i wiozący prawie 2 tys. ton ładunku. Kijów oświadczył, że konwój jest nielegalny, ponieważ nie był uzgodniony z władzami Ukrainy i przekroczył granicę bez odpowiednich formalności. Jak podało OBWE konwój wjechał na Ukrainę bez kontroli ze strony Czerwonego Krzyża oraz ukraińskiej straży granicznej i służb celnych. Po rozładowaniu ładunku wszystkie ciężarówki wróciły do Rosji.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: nsz\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: