Znany raper Kiernan Forbes (AKA) i jego menedżer zastrzeleni przed klubem nocnym

Źródło:
BBC
Pretoria w RPA
Pretoria w RPA
Google Earth
Pretoria w RPAGoogle Earth

Kiernan Forbes, jeden z czołowych południowoafrykańskich raperów, znany jako AKA, został zastrzelony w piątek przed restauracją w nadmorskim mieście Durban. Piosenkarz miał 35 lat. Razem z nim zginął jego bliski przyjaciel i menedżer Tebello "Tibz" Motsoane.

Kiernan Forbes i Tebello Motsoane zostali zastrzeleni przed klubem nocnym na Florida Road w mieście Durban w RPA, gdzie mieli świętować urodziny 35-letniego rapera. Motyw zabójstwa nie jest znany. Trwa śledztwo.

Rzecznik miejscowej policji pułkownik Robert Netshiunda powiedział BBC, że artysta i jego przyjaciel zmierzali do samochodu, gdy podeszło do nich dwóch uzbrojonych mężczyzn. Oddali do nich strzały z bliskiej odległości i uciekli pieszo z miejsca zbrodni.

Policja powiedziała, że nie chce spekulować, czy zabójstwo było zaplanowane, zaznaczyła jednak, że nie można wykluczyć takiej możliwości.

Gwiazda południowoamerykańskiego rapu

Kiernan Forbes, występujący jako AKA, stawiał pierwsze kroki w branży muzycznej jako członek grupy rapowej Entity, później rozpoczął karierę solową.

Miał na koncie liczne nagrody i nominacje, zarówno krajowe jak i międzynarodowe. Kilkukrotnie był nominowany do nagrody Black Entertainment Television (BET) w USA i MTV Europe Music Award.

Na kilka godzin przed śmiercią 35-latek zamieścił w mediach społecznościowych informację o swoim nowym albumie, "Mass Country", który ma ukazać się jeszcze w tym miesiącu.

Oświadczenie rodziny rapera

W sobotę na profilu Forbesa na Twitterze pojawiło się oświadczenie rodziców artysty.

"Z wielkim smutkiem informujemy o odejściu naszego ukochanego syna i potwierdzamy jego przedwczesną i tragiczną śmierć w piątkowy wieczór. Czekamy na dalsze informacje od policji" - czytamy.

"Dla nas Kiernan Jarryd Forbes był synem, bratem, wnukiem, siostrzeńcem, kuzynem i przyjacielem, a przede wszystkim ojcem swojej ukochanej córki Kairo" – napisała rodzina rapera. "Dla wielu był AKĄ, Supą Megą, Bhovą i wieloma innymi imionami, którymi nazywały go rzesze fanów. Nasz syn był kochany i dawał miłość w zamian" - dodali rodzice artysty.

Przestępczość w RPA

BBC zwraca uwagę, że RPA ma jeden z najwyższych wskaźników morderstw na świecie. Organizacja charytatywna Gun Free South Africa, która działa na rzecz ograniczenia przemocy z użyciem broni palnej w tym kraju, szacuje, że codziennie od kuli ginie tam średnio 30 osób.

Autorka/Autor:momo

Źródło: BBC