Zmarł Kenneth Kaunda. Ojciec niepodległości Zambii miał 97 lat

Źródło:
PAP

Były prezydent Zambii w latach 1964-1991 Kenneth Kaunda, uważany za ojca niepodległości tego kraju, zmarł w wieku 97 lat w szpitalu wojskowym w Lusace - informuje Reuters. Kaunda chorował na zapalenie płuc.

Kenneth Kaunda był liderem ruchu, który doprowadził do zakończenie brytyjskich rządów w Zambii (ówczesnej Rodezji Północnej) i w 1964 roku stał się pierwszym demokratycznie wybranym prezydentem niepodległego kraju. Rządził Zambią, która stała się państwem z jednopartyjnym systemem politycznym, przez 27 lat.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

W 1991 roku oddał władzę po pierwszych od lat wielopartyjnych wyborach. Był jednym z pierwszych afrykańskich prezydentów, którzy uznali swoją wyborczą porażkę i dobrowolnie zeszli z urzędu. Podczas swoich rządów Kaunda uczynił Zambię centrum antykolonialnych ruchów walczących z rządami białych mniejszości w krajach południowej Afryki, takich jak Republika Południowej Afryki, Rodezja (obecne Zimbabwe), Mozambik, Angola czy Namibia.

Były prezydent był również jednym z najbardziej zaangażowanych afrykańskich działaczy zajmujących się walką z HIV/AIDS. Po śmierci na tę chorobę w 1986 r. swojego syna Masuzyo, doświadczenia, które połączyło go z losem niezliczonych afrykańskich rodzin, stał się gorącym orędownikiem walki z HIV/AIDS. - To największe wyzwanie stojące przed Afryką. Musimy walczyć z AIDS, i musimy to robić teraz. Walczyliśmy z kolonializmem. Teraz musimy wykorzystać ten sam żar, by walczyć z AIDS, które grozi wyniszczeniem Afryki - podkreślał w rozmowie z agencją w 2002 r.

Kaunda został przyjęty do szpitala w poniedziałek, później przekazano, że był leczony z zapalenia płuc. "Ze smutkiem informuję, że straciliśmy Mzee - napisał na Facebooku jego syn Kamarange, używając terminu w język suahili, którym z szacunkiem określa się starsze osoby - módlmy się za niego".

Autorka/Autor:asty\mtom

Źródło: PAP