Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew podpisał dekret o stopniowym przejściu z cyrylicy na alfabet łaciński. Reforma ma potrwać kilka lat. "To ukłon w kierunku Zachodu i próba osłabienia wpływów Moskwy w Astanie" – komentują nadchodzące zmiany w państwie kazachskim rosyjskie media.
Nowy, łaciński alfabet w Kazachstanie ma składać się z 32 liter. Nursułtan Nazarbajew, w podpisanym w czwartek dekrecie zlecił powołanie komisji rządowej, która zajmie się kwestią zmiany alfabetu z cyrylicy na język łaciński. Zmiany będą stopniowe. Reforma ma zakończyć się w 2025 roku.
"Modernizacja kraju"
O zmianie alfabetu Nazarbajew mówił już wcześniej.
W kwietniu polecił rządowi przygotowanie harmonogramu przejścia z cyrylicy na alfabet łaciński. Prezydent Kazachstanu uzasadniał swoją decyzję koniecznością modernizacji kraju. Twierdził, że alfabet łaciński jest językiem technologii i nauki.
"Reformę tę można ocenić jako ukłon w kierunku zachodu i próbę osłabienia wpływów Moskwy na Astanę. Zmniejszy ona zainteresowanie kazachskiej młodzieży językiem rosyjskim" – skomentowała dekret Nazarbajewa rosyjska gazeta "Wzgliad".
Kazachowie od połowy XIX wieku posługiwali się alfabetem arabskim. Po rewolucji październikowej - łacińskim, od 1938 roku - cyrylicą. Język kazachski, podobnie jak rosyjski, jest językiem urzędowym.
Autor: tas//kg / Źródło: akorda.kz, vz.ru, azattyq.org
Źródło zdjęcia głównego: akorda.kz