Katyń w rosyjskim Sądzie Najwyższym

Aktualizacja:
 
Wojna prawna o Katyń trwaMuzeum Katyńskie

Sprawa Katynia dotarła do Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej. Sędziowie rozpatrzą apelację stowarzyszenia Memoriał, które stara się o odtajnienie postanowienia Głównej Prokuratury Wojskowej (GPW) o umorzeniu śledztwa w sprawie mordu na polskich oficerach.

Wcześniej odtajnienia odmówił Moskiewski Sąd Miejski. Sędziowie nie uznali za niezgodną z prawem decyzji GPW o utajnieniu postanowienia o umorzeniu śledztwa w sprawie Katynia, prowadzonego w latach 1990-2004.

Wielowarstwowy spór

Organizacja starała się także, aby sąd uznał za stronę postępowania Federalną Służbę Bezpieczeństwa. - FSB nałożyła klauzulę tajności na niektóre materiały, jakie przekazała GPW na potrzeby śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej. Wykonała także ekspertyzę, która określiła, jakie dokumenty całego dochodzenia powinny zostać uznane za zawierające tajemnice państwowe - wyjaśnił szef sekcji polskiej stowarzyszenia Aleksandr Gurianow.

W listopadzie 2010 roku Moskiewski Sąd Miejski odrzucił wszystkie wnioski Memoriału w tej sprawie. Postępowanie, które toczyło się od maja 2010 roku, było tajne, gdyż sąd uznał, że w aktach znajdują się materiały niejawne.

Memoriał ujawnił jednak, że w toku procesu Główna Prokuratura Wojskowa i Komisja Międzyresortowa ds. Ochrony Tajemnic Państwowych wyjaśniły, jak przebiegał proces utajniania postanowienia o umorzeniu śledztwa w sprawie Katynia.

Tajemna tajemnica

Główna Prokuratura Wojskowa od 2005 roku odmawia Memoriałowi i rodzinom ofiar zbrodni katyńskiej dostępu do dokumentów śledztwa, twierdząc, że zostały one utajnione przez Komisję Międzyresortową ds. Ochrony Tajemnic Państwowych.

Z wniosków dowodowych, jakie w tym procesie składał Memoriał, wynika, że decydującą rolę w utajnieniu postanowienia GPW i samych akt śledztwa katyńskiego odegrała jednak FSB. To ona w 2004 roku na prośbę Głównej Prokuratury Wojskowej wskazała, które materiały w aktach śledztwa zawierają tajemnice państwowe.

Gurianow liczy się z tym, że także środowa rozprawa w Sądzie Najwyższym może zostać utajniona.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Katyńskie