Świat

Kardynałowie Bertone i Sodano - najważniejsi w Watykanie po abdykacji papieża

Świat

Wikipedia | Wulfstan, CC BY-SAKardynał kamerling Tarcisio Bertone

Konklawe, które wybierze nowego papieża, najprawdopodobniej zostanie zorganizowane w marcu. Do tego momentu, od 28 lutego, Stolicą Apostolskiej tymczasowo rządzić będzie Kolegium Kardynalskie, a Watykanem będzie administrował kardynał kamerling Tarcisio Bertone.

Benedykt XVI w poniedziałek ogłosił, że zakończy posługę 28 lutego.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi niedługo później przekazał, że "nowy papież będzie na Wielkanoc" (31 marca - 1 kwietnia)". Jeśli tak się stanie, wakat w Stolicy Piotrowej będzie dość długi.

Władzę przejmuje Kolegium

Od rezygnacji Benedykta XVI rozpocznie się sede vacante (łac. przy nieobsadzonej stolicy), która potrwa do wyboru nowego papieża przez konklawe.

Na czas sede vacante władzę w Stolicy Apostolskiej tymczasowo przejmuje Kolegium Kardynalskie, któremu przewodniczy kard. Angelo Sodano, a administrację Watykanu - kardynał kamerling, który jako jeden z nielicznych, najwyższych rangą hierarchów w Kurii Rzymskiej nie traci w tym czasie swoich uprawnień. W 2007 roku Benedykt XVI mianował kamerlingiem Świętego Kościoła Rzymskiego watykańskiego sekretarza stanu Tarcisio Bertone.

Wybór papieża nie tylko z grona konklawe

W skład konklawe wchodzą wyłącznie ci kardynałowie, którzy w dniu zaistnienia wakatu na czele Stolicy Apostolskiej nie osiągnęli 80. lat - w tym przypadku granicą będzie ostatni dzień lutego. Nowym papieżem może zostać każdy z nich, ale nie tylko.

Jak wynika z Konstytucji Apostolskiej, zwierzchnikiem Kościoła może zostać także duchowny spoza obecnych na konklawe kardynałów, jeśli ci uznają go "za bardziej godnego od innych do owocnego i skutecznego zarządzania Kościołem powszechnym".

Konklawe, czyli ogólne zgromadzenia kardynałów, które wybiera nowego papieża, zwoływane jest po 15, maksymalnie 20 dniach po śmierci papieża. W czas ten wliczony jest okres novemdiales, czyli żałoba po śmierci zwierzchnika Kościoła. Od średniowiecza w Kościele nie było przypadku organizacji konklawe z powodu abdykacji papieża. Zawsze było organizowane po śmierci zwierzchnika Kościoła.

Trudne głosowania

Konklawe trwa do momentu, gdy kardynałowie wyłonią nowego przedstawiciela Stolicy Piotrowej. Głosowanie jest tajne, odbywają się jego kolejne tury do momenty, gdy papież nie zostanie wyłoniony większością co najmniej 2/3 głosów. Często procedura ta trwa nawet kilka dni. Kardynał prowadzący konklawe zadaje pytanie o formule: "Czy akceptujesz kanonicznie dokonany wybór na najwyższego kapłana?". Po wyrażeniu zgody kandydat zostaje nowym papieżem.

Znakiem obwieszczającym dokonanie wyboru zwierzchnika Kościoła jest dym nad kaplicą Sykstyńską. Następnie kardynał oznajmia ludowi imię wybranego papieża, używając zwrotu: "Annuntio vobis gaudium magnum – habemus papam ("Ogłaszam wam wielką radość - mamy papieża"), a nowy papież udziela Błogosławieństwa Apostolskiego Urbi et Orbi.

Autor: nsz, PAP/ ola,gak/k / Źródło: tvn24.pl na podstawie kilku stron internetowych

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Wulfstan, CC BY-SA

Tagi:
Raporty: