Rocznica paktu Ribbentrop-Mołotow. Trudeau upamiętnił ofiary stalinizmu i nazizmu

Inwazja Niemiec na Polskę
Inwazja Niemiec na Polskę
Reuters Archive
Reuters ArchivePakt Ribbentrop-Mołotow podpisano tydzień przed niemiecką agresją na Polskę

Premier Kanady Justin Trudeau w komunikacie wydanym w czwartek z okazji Międzynarodowego Dnia Czarnej Wstążki uczcił pamięć ofiar stalinizmu i nazizmu w Europie. "Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, by podobne wydarzenia nigdy się nie powtórzyły" - napisał.

"Tego dnia 1939 roku, kilka dni przed wybuchem II wojny światowej, nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki pod wodzą Stalina podpisały pamiętny pakt Mołotow-Ribbentrop. Pakt ten miał pozbawić autonomii państwa w Europie Wschodniej i Środkowej oraz zniszczyć społeczności na całym kontynencie, w tym społeczności żydowskie, Romów i inne" - napisał Trudeau.

"Dziś łączę się z Kanadyjczykami i naszymi zagranicznymi partnerami, by złożyć hołd ofiarom komunizmu i nazizmu w Europie. Stoimy razem z tymi, którzy ocaleli, oraz z ich potomkami w ich dalszych zmaganiach z traumą spowodowaną przez te okrutne reżimy" - oświadczył premier.

"Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni"

Trudeau przypomniał również, że wielu uchodźców spod władzy sowietów i nazistów osiedliło się w Kanadzie i przyczyniło do rozwoju tego kraju. "Ich historie przypominają nam, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za ochronę praw człowieka, wolności i demokracji oraz za to, by podobne wydarzenia nigdy się nie powtórzyły" - podkreślił.

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, zwany również Międzynarodowym Dniem Czarnej Wstążki, zaproponowany został przez Parlament Europejski i obchodzony jest od 2009 roku, gdy obchodzono 70. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.

Autor: tmw\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Bundesarchiv, Bild 101I-013-0068-33A / Höllenthal / CC-BY-SA 3.0

Pozostałe wiadomości