TVN24 | Świat

Trudeau chce obowiązkowych kamer dla policjantów

TVN24 | Świat

Autor:
asty/pm
Źródło:
PAP

Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział w poniedziałek wprowadzenie kamer jako obowiązkowego wyposażenia policjantów. Dodał, że urządzenia będą "elementem transparentności" tej służby.

- W tę stronę powinniśmy zmierzać - powiedział Justin Trudeau podczas konferencji prasowej, odnosząc się do apeli o powszechne wyposażenie policjantów w kamery. Dodał, że rozmawiał już o tym z komisarz Królewskiej Kanadyjskiej Policji Konnej (RCMP) Brendą Lucki i w najbliższy czwartek poruszy tę kwestię podczas cotygodniowej konferencji z premierami prowincji. W Kanadzie poza policją federalną, czyli RCMP, istnieją także służby policyjne poszczególnych prowincji oraz miejskie. Zmiany wymagają więc szerokich konsultacji. Obecnie jedynym miastem, w którym wszyscy policjanci są wyposażeni w kamery jest Calgary w prowincji Alberta.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Sprawa zobowiązania policjantów do noszenia kamer rejestrujących przebieg służby powraca po wydarzeniach takich jak niedawna śmierć mieszkanki Toronto Regis Korchinski-Paquet, która wypadła z balkonu podczas interwencji policji. Poza funkcjonariuszami nie było innych świadków wydarzenia i obecnie trwa dochodzenie w tej sprawie. Petycja w sprawie kamer dla policji, pod którą zbieranie podpisów rozpoczęto po śmierci Korchinski-Paquet, ma już ich około 100 tysięcy. Szef policji w Toronto Mark Saunders zobowiązał się w ubiegłym tygodniu do przyspieszenia zakupów kamer dla pięciu tysięcy funkcjonariuszy. Jak przypominają media, testy kamer zaczęły się pięć lat temu i dotychczas nie wybrano dostawcy. W poniedziałek po południu Saunders, który objął tę funkcję w 2015 roku i jest pierwszym czarnoskórym szefem policji w Toronto, ustąpił ze stanowiska, choć jego druga kadencja miała się skończyć dopiero w 2021 roku.

W latach 2016-2017 program pilotażowy prowadził Montreal. Koszt kamer oceniano na 24 miliony dolarów kanadyjskich (CAD) rocznie i właśnie z powodu kosztów program zarzucono. Jednak kilka dni temu burmistrz Montrealu Valerie Plante zmieniła zdanie, obiecując jak najszybsze wyposażenie policji w kamery.

Protesty w Kanadzie po incydentach ze społecznością Indian

Protesty przeciw rasizmowi zostały zorganizowane w całej Kanadzie w miniony weekend. Choć do kanadyjskich mediów nie trafiły tak brutalne filmy jak ten nakręcony podczas śmierci George'a Floyda w amerykańskim Minneapolis dwa tygodnie temu, to również w Kanadzie przedstawiciele mniejszości etnicznych skarżą się na brak zaufania do policji i gorsze traktowanie.

Najnowsze, szeroko komentowane przykłady, dotyczyły między innymi Indian. W mediach pojawiły się zdjęcia zakrwawionej twarzy Allana Adama, wodza plemienia Athabasca Chipewyan, który zarzuca policji w północnej Albercie pobicie i złe potraktowanie będącej wówczas z nim żony. Wydarzenie miało miejsce w marcu; obecnie wszczęto dochodzenie w sprawie. Trudeau powiedział w poniedziałek, że "wszyscy widzieliśmy głęboko alarmujące zdjęcia". Również w ubiegłym tygodniu pojawiła się informacja o zastrzeleniu młodej Indianki mieszkającej w Edmundston w Nowym Brunszwiku. Policja została wezwana do jakoby źle się czującej Chantel Moore. Policjanci z patrolu twierdzili, że Moore miała nóż i miała im grozić.

Media opisywały w ostatnich dniach sprawę D’Andre Campbella, mieszkającego w Brampton w prowincji Ontario młodego czarnoskórego mężczyzny, który w kwietniu zadzwonił sam na policję, prosząc o zawiezienie go do szpitala. Campbell miał zdiagnozowaną schizofrenię, wcześniej policja kilkakrotnie udzielała mu pomocy. Tym razem jednak policjanci go zastrzelili. W sprawie tej trwa dochodzenie prowadzone przez specjalną jednostkę policji.

Publiczny kanadyjski nadawca CBC opisywał w poniedziałek na swoim portalu raport o ponad 30 przypadkach w Nunavut, w których policja traktowała niewłaściwie kobiety z plemienia Inuitów, proszące o pomoc m.in. w przypadkach przemocy domowej. Poddawano je upokarzającym przeszukaniom, a czasem wzywające policję były aresztowane zamiast sprawców.

Autor:asty/pm

Źródło: PAP