Pierwszy raz w historii Kanady rdzenna mieszkanka kraju - Inuitka Mary Simon - została nominowana na nową gubernator generalną. Kandydaturę wskazał premier Kanady Justin Trudeau. Urodzona w 1947 roku Simon była uczennicą dziennego programu szkoły dla rdzennych mieszkańców. W Kanadzie toczy się obecnie dyskusja na temat byłych przymusowych szkół, które funkcjonowały w tym kraju przez 150 lat.
Nową gubernator generalną Kanady będzie po raz pierwszy w historii rdzenna mieszkanka kraju, Inuitka Mary Simon. Nominację nowej gubernator, która reprezentuje w Kanadzie królową brytyjską, przedstawił we wtorek premier Kanady Justin Trudeau. - Moja nominacja pojawiła się w szczególnie skłaniającym do refleksji momencie naszej wspólnej historii - powiedziała Simon podczas wtorkowej konferencji prasowej.
Była uczennica szkoły dla rdzennych mieszkańców
Urodzona w 1947 roku Simon była uczennicą dziennego programu szkoły dla rdzennych mieszkańców. W Kanadzie toczy się obecnie dyskusja na temat byłych przymusowych szkół, które funkcjonowały w tym kraju przez 150 lat. Większość z nich prowadził Kościół katolicki. Od końca maja odnaleziono już ponad tysiąc nieoznaczonych grobów przy budynkach byłych szkół.
Przyszła gubernator generalna Kanady w swojej karierze była ambasadorką, negocjatorką, przewodniczącą organizacji inuickiej i dziennikarką publicznej telewizji CBC. Simon z chwilą oficjalnego objęcia stanowiska zastąpi pełniącego obecnie obowiązki gubernatora Richarda Wagnera, który jest przewodniczącym Sądu Najwyższego Kanady. Sędzia pełni tę funkcję od stycznia, kiedy do dymisji podała się Julie Payette. Odejście poprzedniej gubernator generalnej miało związek z raportem na temat złego traktowania przez nią pracowników.
Gubernator generalny reprezentuje brytyjskiego monarchę, który w Kanadzie jest głową państwa. Gubernator jest więc wicekrólem, drugą osobą w państwie, po brytyjskim monarsze, a przed premierem rządu. Od 1931 r. gubernator generalny jest rekomendowany przez premiera Kanady i mianowany formalnie przez brytyjskiego monarchę, który przedtem sam dokonywał wyboru. Gubernator pełni rolę ceremonialną i konstytucyjną, m.in. podpisuje przyjęte przez parlament ustawy, może też na wniosek premiera zawieszać obrady parlamentu lub go rozwiązać.
Źródło: PAP