Zapowiedział radykalne zaostrzenie prawa. W rocznicę obalenia dyktatora

szef senatu Kambodży Hun Sen (po lewej) podczas uroczystości rocznicowych obalenia reżimu Pol Pota
Premier Kambodży Hun Sen przekazał władzę najstarszemu synowi
Źródło: Reuters

W 46. rocznicę obalenia reżimu Pol Pota i rządów Czerwonych Khmerów w Kambodży, szef senatu tego kraju Hun Sen zaproponował, by osoby lub grupy, które zostaną oskarżone o spiskowanie przeciw rządowi jego syna Hun Maneta, traktować jak terrorystów.

"Nadszedł czas, by stworzyć prawo przeciwko terrorystom, którzy muszą zostać postawieni przed wymiarem sprawiedliwości" - powiedział szef senatu Kambodży Hun Sen w przemówieniu wygłoszonym w Dniu Zwycięstwa nad Ludobójczym Reżimem, jak oficjalnie w Kambodży nazywa się rocznica obalenia rządów komunistycznego dyktatora.

Święto upamiętnia ucieczkę Pol Pota ze stolicy kraju Phnom Penh 7 stycznia 1979 roku.

Szef senatu Kambodży Hun Sen (po lewej) podczas uroczystości rocznicowych obalenia reżimu Pol Pota
Szef senatu Kambodży Hun Sen (po lewej) podczas uroczystości rocznicowych obalenia reżimu Pol Pota
Źródło: KITH SEREY/PAP/EPA

Władze Kambodży proponują wprowadzenie radykalnego zaostrzenia prawa

73-letni Hun Sen, przez blisko 40 lat premier Kambodży, a obecnie przewodniczący wyższej izby parlamentu, powiedział, że projektowana ustawa będzie wymierzona w tych, którzy "planują lub spiskują w celu stworzenia ruchu ekstremistycznego, sieją chaos i niepewność w społeczeństwie, prowokują konflikty z innymi państwami i próbują obalić legalny rząd".

Szacuje się, że reżim Czerwonych Khmerów, który rządził Kambodżą w latach 1975-1979, doprowadził do śmierci około 2 mln ludzi. Według różnych szacunków ludobójcza polityka komunistycznego reżimu pociągnęła za sobą śmierć od 20 do nawet 25 proc. całej ówczesnej populacji Kambodży.

Reżim Pol Pota upadł w wyniku interwencji militarnej Wietnamu, a Hun Sen, który sam wywodził się z ruchu Czerwonych Khmerów, odegrał jedną z czołowych ról w obaleniu reżimu. W obawie przed czystkami Hun zbiegł do Wietnamu i tam organizował opozycję wobec komunistycznego dyktatora.

Organizacje praw człowieka oskarżają Hun Sena o łamanie najbardziej podstawowych praw w celu utrzymania władzy. Po wyborach parlamentarnych w 2023 r. ustąpił ze stanowiska premiera na rzecz swojego syna Hun Maneta.

Oglądaj TVN24 na żywo
Dowiedz się więcej:

Oglądaj TVN24 na żywo

Czytaj także: