Masakra w Goshen w Kalifornii. Dwaj aresztowani mężczyźni oskarżeni o popełnienie sześciu morderstw

Źródło:
Reuters, PAP

W amerykańskim stanie Kalifornia aresztowano dwóch mężczyzn, których oskarżono o zamordowanie sześciu osób w masakrze w miejscowości Goshen. W ataku przeprowadzonym w połowie stycznia zginęło między innymi niemowlę oraz jego nastoletnia matka. Napastników podejrzewa się o członkostwo w zorganizowanej grupie przestępczej.

Do masakry doszło 16 stycznia w rolniczej miejscowości Goshen w północnej Kalifornii. Szeryf Mike Boudreaux relacjonował wówczas, że po przybyciu na miejsce tragedii funkcjonariusze znaleźli dwie ofiary na ulicy, a trzecią - w drzwiach rezydencji. Na trzy kolejne ofiary natrafili wewnątrz domu. Jeden mężczyzna jeszcze żył, ale zmarł po przewiezieniu do szpitala. Kilka ocalałych ze strzelaniny osób wyprowadzono z domu.

W piątek amerykańskie władze aresztowały dwóch mężczyzn, których oskarżono o przeprowadzenie ataku. Są to 35-letni Angel Joseph Uriate oraz 25-letni Noah David Beard. Pierwszy z mężczyzn został postrzelony w trakcie wymiany ognia, która wywiązała się, gdy jako pierwszy wystrzelił do próbujących go zatrzymać policjantów. W szpitalu przeszedł operację i prawdopodobnie przeżyje. Drugi oskarżony został zatrzymany w pobliskim mieście Visalia.

Według amerykańskich władz morderstwa w Goshen były wynikiem celowego ataku. - To zdecydowanie nie był przypadkowy akt przemocy. Ta rodzina została obrana za cal przez bezwzględnych morderców - powiedział Boudreaux.

Szeryf określił obydwu aresztowanych jako członków Nortenos, amerykańsko-meksykańskiej sieci gangów powiązanych z więzienną organizacją przestępczą Nuestra Familia. Dwóch członków zaatakowanej rodziny miało z kolei należeć do konkurencyjnego gangu Sureños.

Prokuratura oskarżyła obydwu mężczyzn o sześć zabójstw oraz popełnienie zbrodni z użyciem broni palnej.  

Matka próbowała ratować niemowlę

Boudreaux opowiedział również o jednym z nagrań z kamery przemysłowej, które zabezpieczyli śledczy. Widać na nim 16-letnią matkę, która ucieka przez napastnikami ze swym 10-miesięcznym synem. W pośpiechu przeniosła niemowlę przez ogrodzenie, a następnie sama przez nie przeskoczyła. Szeryf podkreślił, że kobiecie i dziecku nie udało się uciec. Obydwoje zostali zastrzeleni.

Władze zidentyfikowały podejrzanych i objęły całodobową obserwacją w tydzień po ataku, czekając, aż śledczym uda się zgromadzić wystarczające dowody, by móc postawić im zarzuty.

Goshen to półwiejska społeczność, która liczy około 3 tysięcy mieszkańców. Jest zlokalizowana około 55 kilometrów na południowy wschód od Fresno, w rolniczej Dolinie San Joaquin.

Autorka/Autor:ft//now

Źródło: Reuters, PAP