"Kucharz Putina" z nowymi sankcjami USA. Objęły jacht i odrzutowce

Świat


Departament skarbu Stanów Zjednoczonych zaostrzył w poniedziałek sankcje na powiązanego z Kremlem oligarchę Jewgienija Prigożyna. Uznano, że "kucharz Putina" próbował ingerować w ubiegłym roku w amerykańskie wybory środka kadencji.

Jewgienij Prigożyn został wskazany jako jedna z kluczowych postaci w raporcie specjalnego prokuratora Roberta Muellera na temat ingerencji w wybory prezydenckie 2016 r. Oskarżano go o to, że był "mózgiem" Internet Research Agency (IRA), rosyjskiej farmy trolli, która miała wspierać Donalda Trumpa.

Ograniczenia na jacht i odrzutowce

Departament skarbu USA w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej przekazał, że nakłada nowe ograniczenia na aktywa Prigożyna, w tym na jacht i kilka prywatnych odrzutowców.

Wprowadzenie nowych sankcji argumentuje się tym, że Prigożyn próbował ingerować w "wybory środka kadencji" w Stanach Zjednoczonych w listopadzie 2018 r. W wyborach tych Amerykanie powołują cały skład Izby Reprezentantów oraz jedną trzecią Senatu.

Departament skarbu przekazał, że nic nie wskazuje na to, iż Prigożynowi udało się naruszyć infrastrukturę wyborczą, aby zapobiec głosowaniu czy wpłynąć na liczenie głosów, pomimo prób.

Prigożyn określany jest często jako "kucharz Putina", jako że jego firma cateringowa organizowała bankiety dla prezydenta Rosji Władimira Putina i innych wysokich rangą rosyjskich oficjeli.

Autor: tmw//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: