W negocjacjach z Iranem w sprawie jego programu atomowego nastąpił pewien postęp, ale jeszcze wiele pozostało do zrobienia - powiedział w środę wieczorem w Wiedniu urzędnik Departamentu Stanu po rozmowach szefów dyplomacji USA, Iranu i UE.
Sekretarz stanu USA John Kerry, minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif i szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton rozmawiali w środę ponad sześć godzin.
W czwartek rozmowy w stolicy Austrii w sprawie irańskiego programu atomowego będą kontynuowane w pełnym składzie z udziałem negocjatorów państw "5+1" (USA, Wielka Brytania, Rosja, Francja, Chiny plus Niemcy), a także Ashton i Zarifa.
Prowadzone od 2013 roku negocjacje w sprawie ograniczenia irańskiego programu atomowego w zamian za złagodzenie międzynarodowych sankcji gospodarczych na razie nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Wyznaczony pierwotnie na 20 lipca ostateczny termin zawarcia porozumienia w tej sprawie został przesunięty na 24 listopada.
Według medialnych doniesień głównym przedmiotem sporów jest skala i wydajność irańskiego programu wzbogacania uranu, który mógłby zostać wykorzystany do produkcji broni jądrowej.
Wstępne porozumienie
W listopadzie 2013 roku grupa 5+1 podpisała z Iranem czasowe wstępne porozumienie w sprawie ograniczenia jego programu nuklearnego w zamian za złagodzenie sankcji gospodarczych, jakie Zachód nałożył na Iran w związku z tym programem.
Iran zobowiązał się m.in. wstrzymać wzbogacanie uranu powyżej 5 proc. i zneutralizować posiadane zapasy uranu wzbogaconego do 20 proc. Teheran zapowiedział również, że nie będzie instalował dodatkowych wirówek do wzbogacania uranu jakiegokolwiek typu, a także nie uruchomi reaktora w Araku i zapewni Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) dostęp do zakładów produkujących wirówki i do kopalni uranu.
Celem ostatecznego porozumienia, po dziesięciu latach silnych napięć pomiędzy Iranem a Zachodem, jest trwałe zapewnienie przez Teheran reszty świata, że jego program nuklearny ma jedynie pokojowy charakter, co skutkować ma zniesieniem międzynarodowych sankcji dławiących irańską gospodarkę.
Autor: eos/kka / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA