Jemen. Tankowiec FCO Safer może się rozpaść. ONZ zbiera pieniądze, by zapobiec wyciekowi ropy

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Zagrożenie wycieku ropy z tankowca w Jemenie. Wideo archiwalne
Reuters ArchiveZagrożenie wycieku ropy z tankowca w Jemenie. Wideo archiwalne

Organizacja Narodów Zjednoczonych rozpoczęła zbiórkę internetową, w ramach której chce w ciągu dwóch tygodni zebrać pięć milionów dolarów, by zapobiec ogromnemu wyciekowi ropy z tankowca niszczejącego u wybrzeży Jemenu - podaje we wtorek BBC.

Organizacja Narodów Zjednoczonych rozpoczęła zbiórkę internetową, w ramach której chce w ciągu dwóch tygodni zebrać pięć milionów dolarów, żeby przepompować ponad milion baryłek ropy ze statku FCO Safer, zanim strukturalnie naruszony pływający magazyn surowca pęknie lub eksploduje.

Koordynator działań humanitarnych ONZ w Jemenie David Gressly poinformował, że suma, jaką chce zebrać Organizacja, jest niewielka w zestawieniu z kosztami ewentualnego wycieku.

FCO Safer zakotwiczony w regionie Jemenuun.org

Według oceny ONZ samo oczyszczenie zatrutych terenów z ropy kosztowałoby 20 miliardów dolarów. Odtworzenie zasobów ryb w regionie trwałoby 25 lat, a 200 tysięcy Jemeńczyków straciłoby pracę.

FCO Safer zakotwiczony w regionie Jemenu

Jeżeli nie zostaną podjęte szybko prace nad przetransportowaniem ropy z tankowca na inny statek, katastrofa "nie tylko będzie możliwa, ale wręcz pewna" - powiedział Gressly.

Statek jest zakotwiczony w regionie Jemenu kontrolowanym przez jemeńską milicję Huti. Trwająca od siedmiu lat wojna w Jemenie sprawiła, że na FCO Safer nie prowadzono prac konserwacyjnych. Szacuje się, że statek może się rozpaść już jesienią.

FSO SaferMaxar/DigitalGlobe/ScapeWare3d/Contributor/Getty Images
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Maxar/DigitalGlobe/ScapeWare3d/Contributor/Getty Images

Pozostałe wiadomości