Kiedy uchodźcy i migranci zaczęli tłumnie przyjeżdżać do Niemiec latem ubiegłego roku, wielu polityków i ekonomistów wskazywało, że będą lekarstwem na niedobory pracowników. Najnowsze badania pokazują jednak, że tylko 1 na 8 imigrantów znalazł pracę.
W ubiegłym roku do Niemiec przybyło ok. 1,1 mln migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki.
Zjawisko migracji badało Federalne Biuro ds. Migracji i Uchodźców oraz instytuty badawcze IAB i DIW. Przeanalizowali zatrudnienie, edukację i wartości.
Okazuje się, że spośród uchodźców, którzy przybyli do Niemiec w 2015 roku i w styczniu 2016, tylko 13 proc. znalazło pracę. Wielu z przyjezdnych nadal oczekuje na uzyskanie azylu, co utrudnia im podjęcie pracy.
Rywalizacja o pracę
Herbert Bruecker z instytutu IAB oświadczył, że doświadczenie pokazuje, że około połowa migrantów znajduje zatrudnienie w ciągu pierwszych 5 lat pobytu w Niemczech, co najmniej 60 proc. po 10 latach spędzonych w Niemczech i 70 proc. po 15 latach.
Jego zdaniem "nowi" migranci potwierdzą tę zasadę, bo zaoferowano im więcej kursów językowych i większą pomoc w agencjach pracy niż osobom, które przybyły do Niemiec wcześniej.
Podkreślił jednak, że badacze zdają sobie sprawę, że głównym celem migrantów z 2015 roku nie było znalezienie pracy, nie są oni także tak przygotowani do podjęcia zatrudnienia niż osoby przyjeżdżające do Niemiec wcześniej. Dodał, że tak duża liczba przyjezdnych oznacza także, że o pracę trzeba będzie rywalizować.
Nie znają języka, chcą pracować
Badacze przepytali bezrobotnych migrantów. Ponad 30 proc. z nich "na pewno" chce znaleźć pracę, a 15 proc. oświadczyło, że "może" chce.
Z dorosłych migrantów, ok. 58 proc. uczyło się przez co najmniej 10 lat - wynika z badań. Wśród Niemców współczynnik jest znacznie wyższy i wynosi 88 proc.
Niemal 75 proc. migrantów w wieku 18-65 twierdzi, że zanim przybyło do Niemiec, pracowało w swoim kraju pochodzenia, a 13 proc z nich - na stanowiskach kierowniczych.
Badania pokazują także, że ok. 90 proc. przyjezdnych nie znało języka niemieckiego, kiedy przyjechało. Badacze zauważają, że to główna bariera przy podejmowaniu zatrudnienia.
Popierają demokrację
Imigranci twierdzą także, że podzielają wartości Niemców. 96 proc. popiera ustrój demokratyczny, a 92 proc. twierdzi, że równouprawnienie jest wartością demokracji. Każdy uchodźca zna przeciętnie trzech Niemców i pięć osób z kraju pochodzenia, których nie znał wcześniej.
Badanie przeprowadzono na grupie 2349 uchodźców w wieku powyżej 18 lat. Przepytano ich pomiędzy czerwcem a październikiem 2016 roku.
Autor: pk/ja / Źródło: Reuters