Na poniedziałek zapowiedziano czasowe przerwy w dostawie prądu w niektórych japońskich prowincjach. Jak poinformował premier Naoto Kan, akcja ma uchronić cały region przed kompletnym brakiem energii. Według japońskiej policji, potwierdzono już śmierć ponad trzech tysięcy osób. Liczba ofiar może przekroczyć nawet 10 tysięcy. W elektrowni atomowej Fukushima ciągle trwają starania mające na celu schłodzenie rdzenia jednego z reaktorów - do jego wnętrza jest pompowana woda morska. Z kolei w elektrowni w Tokai nie działa jeden z systemów chłodzących, ale pozostałe pracują.
21.50 Podano, że w poniedziałek nastąpi czasowe wyłączanie prądu w japońskich prowincjach Kanto i Chubu. Przerwy w dostawie energii planowane są w odstępach trzygodzinnych między 6 rano w 22 wieczorem - informuje Japan Time. Jak powiedział premier Japonii Naoto Kan, jeśli kraj zużywałby energię na poziomie takim jak obecnie, prawdopodobnie zabrakło by jej dla całego regionu. - Musimy z całych sił zapobiec brakowi energii na masową skalę - powiedział Kan.
20.50 Według danych ONZ-owskiego Biura ds. Pomocy Humanitarnej (OCHA) z okolic elektrowni Fukushima 1 zostało ewakuowanych ok. 210 tysięcy ludzi. Liczba ewakuowanych w związku z samym trzęsieniem ziemi i fala tsunami agenda ONZ oszacowała na 380 tysięcy, zostali oni rozmieszczeni w 2050 centrach ewakuacyjnych.
18.59 Z południowo-zachodniej Japonii nadchodzą doniesienia, że tamtejszy wulkan Shinmoedake wyrzuca w powietrze kamienie i chmurę pyłu. Wysoki na 1420 metrów wulkan znajduje się o około tysiąca kilometrów od obszaru objętego trzęsieniem piątkowym ziemi. Chmura pyłu sięga wysokości 4 tysięcy metrów.
18.49 Rzecznik Japan Atomic Power Company powiedział, że jedna z pomp chłodzących w elektrowni w Tokai przestał działać z powodu Tsunami. - Musieliśmy ręcznie zatrzymać jeden z naszych systemów chłodzących, ale inne systemy i inne pompy działają dobrze, a temperatura w reaktorze dalej płynnie spada - stwierdził Masao Nakano w rozmowie z AFP.
17.42 Z całego świata spływa pomoc dla Japonii. Nawet afgańskie miasto Kandahar się dołączyło - burmistrz ogłosił, że przeznacza 50 tysięcy dolarów dla "braci i sióstr" w Japonii. - Wiem, że 50 tysięcy dolarów to nie jest dużo pieniędzy dla takiego kraju jak Japonia, ale chcemy w ten sposób okazać nasze wsparcie - powiedział Reuterowi Ghulam Haidar Hamidi.
17.20 W elektrowni atomowej Tokai przestały działać pompy dostarczające chłodziwo do reaktora - podała agencja Kyodo. Siłownia automatycznie wyłączyła się po piątkowym trzęsieniu ziemi.
16.40 Liczba oficjalnie potwierdzonych ofiar przekroczyła już trzy tysiące, podała japońska policja. Ciągle trwa procedura awaryjnego chłodzenia reaktora nr 3 w elektrowni atomowej Fukushima 1. Prewencyjnie rozpoczęto prace nad podobnym rozwiązaniem dla reaktora nr 2. Eksperci tłumacza, że pompowanie słonej wody do reaktora jest rozwiązaniem ostatecznym. Później nie będzie się już nadawał do użytku.
15.20 Japońskie władze poinformowały Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, iż wprowadzono stan alarmowy w elektrowni jądrowej w Onagawa. Alarm ma najniższą rangę z możliwych. Ogłoszono go z powodu wyższego niż standardowe poziomu promieniowania w okolicy elektrowni.
15.10 Morska woda jest pompowana do reaktora nr 3 w elektrowni atomowej Fukushima, aby schłodzić jego rdzeń. Według władz, szczyty prętów paliwowych znajdują się trzy metry powyżej powierzchni wody w reaktorze, kiedy powinny być nią przykryte. Pręty paliwowe mogły ulec deformacji w wyniku przegrzania. Władze ostrzegają, że w budynku reaktora może dojść do eksplozji nagromadzonego wodoru z uszkodzonego systemu chłodzącego. Podobny wybuch zniszczył budynek reaktora nr 1 w sobotę.
15:05 I radca polskiej ambasady w Tokio Mirosław Zasada chwalił w TVN24 organizację japońskich służb ratowniczych. - W wielu miejscach w rejonie gdzie uderzyło tsunami nie ma dróg, więc ludzie są odcięci i tam rzeczywiście nie ma niczego. Ale w miastach nie ma paniki w sklepach. Wszystko działa. Przy takiej skali efekt tej pomocy do wszystkich nie dotrze, ale system organizacji tej pomocy i współpracy między służbami a ludźmi to coś, czego powinien się nauczyć każdy kraj – stwierdził.
15.00 Od piątkowego kataklizmu zarejestrowano już 250 wstrząsów wtórnych. Sześć z nich miało siłę ponad sześciu stopni Richtera, podaje US Geological Survey.
13:55 Nie ma kontaktu z 10 tysiącami mieszkańców miasta Higashimatsushima w prefekturze Miyagi - podała agencja Kyodo.
13:54 Japońska firma Tokio Electric Power, która zarządza elektrowniami Fukushima przygotowuje się do wprowadzenia wody morskiej do reaktora nr 2, aby go schłodzić - podała agencja Jiji powołując się przedstawiciela firmy.
13:23 Grupa 15 ratowników z Chin, wyposażona w cztery tony sprzętu, dotarła do Japonii.
13:04 Benedykt XVI modlił się podczas spotkania z wiernymi za ofiary trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii. Papież dodał otuchy cierpiącym i ratownikom, niosącym pomoc. Wyraził też uznanie dla odwagi Japończyków.
12:50 Planowane przerwy w dostawie energii będą trwać do końca kwietnia - poinformowała firma Tokio Electric Power, która zarządza elektrowniami Fukushima.
12:17 Zgodnie z planem przerwy w dostawach energii będą następowały region po regionie. Przerwy w dostawach do poszczególnych regionów będą trwały 3 godziny - podała TEPCO, firma zarządzająca energią atomową Fukushima.
12:09 80 tysięcy osób zostanie ewakuowanych z terenów w pobliżu elektrowni Fukushima - podały lokalne władze.
12:06 Lotnisko Ibaraki, które zostało zamknięte po trzęsieniu ziemi, zostanie otwarte w poniedziałek - poinformowały lokalne władze.
12:05 Premier Japonii Naoto Kan powiedział, że jest przekonany, że jego naród może przezwyciężyć kryzys spowodowany trzęsieniem ziemi, które nazwał największym kryzysem przed jakim stanęła Japonia od czasu drugiej wojny światowej.
11:59 Japońska Agencja Meteorologiczna poinformowała, że prawdopodobieństwo wystąpienia wstrząsów wtórnych mocniejszych niż 7 stopni w skali Richtera aż do przedpołudnia 16 marca jest bardzo wysokie. Jest to spowodowane miejscem powstania trzęsienia ziemi na granicy płyt tektonicznych. - Począwszy od przedpołudnia 13 marca przez trzy kolejne dni prawdopodobieństwo wystąpienia wstrząsów wtórnych o sile powyżej 7 stopni wynosi aż 70 proc., a od 16 marca ryzyko wystąpienia wstrząsów przez kolejne 3 dni wynosi 50 proc. - informuje Japońska Agencja Meteorologiczna.
11:56 Szef japońskiego rządu, Naoto Kan potwierdził, ze od poniedziałku planowane są przerwy w dostawach energii.
11:55 Sytuacja w elektrowni atomowej Fukushima wciąż jest poważna - przyznał premier Japonii Naoto Kan.
11:52 Premier Naoto Kan poinformował, że po trzęsieniu ziemi udało się uratować 12 tysięcy osób.
11:47 Policja potwierdziła, że liczba zabitych na skutek trzęsienia ziemi sięgnęła 1 tys. osób - podała japońska agencja.
11:14 Japoński bank centralny przekaże 55 mld jenów 13 bankom w rejonach dotkniętych kataklizmem - informuje agencja Kyodo.
11:00 Uszkodzenie prętów paliwowych w elektrowni atomowej Fukushima jest nieuniknione - podała agencja Kyodo.
10:28 Premier Naoto Kan wydał instrukcję, nakazującą wysłanie w ciągu jednego lub dwóch dni kolejnych 35 tys. przedstawicieli sił samoobrony w miejsca dotknięte kataklizmem. Do soboty wieczorem Japońskie Siły Samoobrony wysłały w rejony dotknięte trzęsieniem ziemi i tsunami 65 tys. ludzi. Minister obrony Toshimi Kitazawa nazwał to największą operacją tych sił w historii.
09:02 Yukio Edano, rzecznik rządu, publicznie wezwał do "jak największej oszczędności w zużywaniu energii elektrycznej".
08:58 - Rząd podejmie odpowiednie kroki, by poradzić sobie ze "znaczącym wpływem trzęsienia ziemi na japońską gospodarkę - zapewnił Yukio Edano, rzecznik rządu i zapowiedział, że dziś odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie rządu.
08:56 - Istnieją obawy, że trzęsienie ziemi spowoduje znaczące spowolnienie japońskiej gospodarki - powiedział rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano.
08:30 Przerwy w dostawie energii prawdopodobnie mogą trwać dłużej niż kilka tygodni - podała agencja Kyodo powołując się na japońską agencję energetyczną.
08:29 - W elektrowni atomowej Fukushima I może dojść do kolejnego wybuchu wodoru - powiedział rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano, dodając, że ewentualna eksplozja nie powinna uszkodzić reaktora ani doprowadzić do wzrostu radioaktywności.
07:59 40 chińskich pociągów zaginęło w Japonii po trzęsieniu ziemi.
07:58 Agencja Reutera powołując się na telewizję publiczną NHK podała, że liczba ofiar trzęsienia ziemi w Japonii może sięgnąć 10 tys. osób, natomiast agencja Kyodo, cytując szefa policja w Miyagi poinformowała, że szacuje on, że w samym tylko mieście Miyagi mogło zginąć 10 tys. osób.
07:43 Reaktor nr 3 mógł zostać zdeformowany, ale nie uległ stopieniu - zapewnił rzecznik rządu, Yukio Edano.
06:11 W elektrowni jądrowej Fukushima I prawdopodobnie stopił się rdzeń w reaktorze na skutek awarii systemu chłodzenia. Poziom promieniowania na terenie elektrowni jądrowej Fukushima I przekroczył dopuszczalny limit - ogłosiła zarządzająca nią firma TEPCO w niedzielę nad ranem. Przedsiębiorstwo powiadomiło japoński rząd o wystąpieniu sytuacji awaryjnej i zapewniło, że nasilenie się promieniowania nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Rzecznik rządu Yukio Edano poinformował, że do reaktora nr 3 - w którym wcześniej stwierdzono awarię systemu chłodzącego - wprowadzono świeżą porcję wody z dodatkiem kwasu borowego, aby go schłodzić, przy jednoczesnym kontrolowanym wyprowadzaniu z niego radioaktywnej pary.
05:37 Jak podaje policja, na która powołuje się agencja Kyodo, na skutek trzęsienia ziemi w Japonii i wywołanej nim fali tsunami 2 000 osób straciło życie lub jest uznanych za zaginione. Źródła policyjne podały także, że w mieście Higashimatsushima znaleziono ponad 200 ciał zabitych. Higashimatsushima jest położona w prefekturze Miyagi na północnym wschodzie kraju, najbardziej dotkniętej przez kataklizm.
04.38 Japońska Agencja Meteorologiczna ogłosiła, że siła piątkowego trzęsienia ziemi w północno-wschodniej Japonii wynosiła 9, a nie, jak dotąd oceniano, 8,8 w skali Richtera.
Tym samym potężny wstrząs z piątku jest jednym z największych udokumentowanych kataklizmów tego typu.
Epicentrum znajdowało się u wschodnich wybrzeży Honsiu, na której leży m.in. stolica kraju Tokio. Wstrząsy wywołały falę tsunami, której wysokość dochodziła nawet do 10 metrów
03.25 Od potężnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Japonię, w prefekturze Fukushima za zaginione uznano dotąd 1 167 osób.
Graniczy ona od południa z prefekturą Miyagi, która najbardziej ucierpiała w kataklizmie.
Władze Miyagi poinformowały, że nie można się doliczyć 9500 mieszkańców miejscowości Minamisanriku. Potwierdzono ewakuację ok. 7,5 tys. mieszkańców.
03.14 Poziom promieniowania wokół elektrowni jądrowej Fukushima I (znajduje się ok. 240 km na północ od Tokio) wzrósł ponad dopuszczalny limit - ogłosiła zarządzająca nią firma TEPCO w niedzielę nad ranem. Przedsiębiorstwo powiadomiło japoński rząd o wystąpieniu sytuacji awaryjnej. TEPCO zapewniła jednak, że wzrost poziomu promieniowania nie wiąże się z zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia.
0.13 W elektrowni atomowej Fukushima I w Japonii doszło do awarii systemu chłodzenia w dwóch kolejnych reaktorach. Informację o uszkodzeniach w reaktorze nr 3 podały Reuters, Associated Press i AFP, a potwierdził ją przedstawiciel japońskiej Agencji Bezpieczeństwa Jądrowego i Przemysłowego (ABJiP). Kyodo poinformowała z kolei o utracie chłodzenia w reaktorze nr 6.
TEPCO - firma zarządzająca elektrownią - ogłosiła, że o godz. 23.30 czasu polskiego rozpoczęła przygotowania do kontrolowanego wycieku pary radioaktywnej z reaktora nr 3. Rzecznik przedsiębiorstwa zapewnił, że dawka promieniowania, które wydostanie się podczas tej czynności, będzie niewielka i nie będzie stanowić zagrożenia dla zdrowia.
Po wcześniejszym wybuchu wodoru w Fukushimie I dotychczas dziewięć - według Kyodo 15 - osób wykazuje objawy możliwego napromieniowania. Według szacunków liczba napromieniowanych osób waha się między 70 a 160.
Ok. 140 tys. mieszkańców ewakuowano dotychczas z terenów położonych wokół dotkniętych kataklizmem elektrowni jądrowych Fukushima I i Fukushima II. W promieniu 20 km wokół elektrowni Fukushima I ewakuowano ok. 110 tys. osób, podczas gdy w promieniu 10 km od Fukushimy II - ok. 30 tysięcy. Akcja ewakuacyjna jeszcze się nie zakończyła.
W elektrowni atomowej Fukushima I, która znajduje się ok. 240 km na północ od Tokio, doszło w sobotę do wybuchu wodoru. Choć zawaliły się ściany i dach budynku elektrowni, stalowa osłona reaktora nie została uszkodzona.
Źródło: Kyodo, PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: APTN (Fot. EPA)