Japonia ostrzega przed rosnącym zagrożeniem ze strony Korei Północnej. Według resortu obrony w Tokio weszło ono w nowy etap między innymi wraz z osiągnięciem przez Pjongjang zdolności do wystrzeliwania międzykontynentalnych pocisków balistycznych.
Takie wnioski znalazły się w opublikowanej we wtorek przez japońskie władze corocznej białej księdze dotyczącej obronności.
"Możliwe, że północnokoreański program broni nuklearnej znacznie się rozwinął i możliwe, że Korea Północna już dokonała miniaturyzacji broni jądrowej oraz zdobyła głowice nuklearne" - napisało japońskie ministerstwo obrony. W lipcu Korea Północna wystrzeliła dwa międzykontynentalne pociski balistyczne (ICBM), które spadły do morza u zachodnich wybrzeży Japonii.
"Od ubiegłego roku, gdy (Korea Północna) skutecznie przeprowadziła dwie próby nuklearne i ponad 20 testów rakiet balistycznych, zagrożenie z jej strony weszło w nowy etap" - dodano w dokumencie liczącym ponad 500 stron. Podczas trwających 18 lat rządów poprzedniego przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila wystrzelono tylko 16 pocisków.
W raporcie wskazano, że obecnie Pjongjang zwiększa zasięg i precyzję swych rakiet, a także dywersyfikuje miejsca, z których są one wystrzeliwane.
Według ekspertów najnowsza próba ICBM pokazała, że rakiety wystrzeliwane przez Pjongjang mogą być w stanie dosięgnąć kontynentalne terytorium Stanów Zjednoczonych. Resort obrony Japonii twierdzi, że rakiety te były trudne do przechwycenia.
Ćwiczenia z ewakuacji, zainteresowanie schronami
W związku z rosnącym zagrożeniem niektóre japońskie miasta przeprowadzają ćwiczenia z ewakuacji na wypadek możliwego ataku rakietowego. Zwiększyło się też zainteresowanie budową schronów atomowych.
Z powodu wzrostu liczby testów rakietowych grupa deputowanych z partii rządzącej z nowym ministrem obrony Itsunorim Onoderą na czele zaapelowała w marcu do premiera Shinzo Abego, aby rozważył uzyskanie przez kraj zdolności do uderzania w bazy wroga.
Jeśli do tego dojdzie, będzie to poważna zmiana w polityce Japonii - komentuje Reuters i przypomina, że dotychczas Tokio unikało kupowania bombowców czy pocisków manewrujących o zasięgu pozwalającym na zaatakowanie innych krajów.
- Północnokoreańskie rakiety stanowią coraz większe zagrożenie. Budzi to największe zaniepokojenie Japonii, obok coraz agresywniejszego zachowania Chin na Morzu Wschodniochińskim i Południowochińskim - oświadczył Onodera na konferencji prasowej w Tokio.
Jego resort poinformował, że od marca 2016 roku do marca 2017 roku odnotowano rekordową liczbę przypadków - 851 - podrywania myśliwców w związku z działaniami chińskich samolotów. Rok wcześniej w porównywalnym okresie myśliwce były podrywane 571 razy. W grudniu 2016 roku doszło do pierwszego potwierdzonego wyjścia chińskiego lotniskowca na Pacyfik.
"Możliwe, że począwszy od teraz wojskowa aktywność morska (Chin), a także aktywność sił powietrznych, nabierze tempa na Morzu Japońskim" - dodało ministerstwo. "Musimy z bliska śledzić aktywność chińskiej marynarki" - podkreślono.
Stosunki na linii Tokio-Pekin zatruwa spór terytorialny o grupę niewielkich, niezamieszkanych wysp na Morzu Wschodniochińskim, a także historia japońskiej okupacji Chin.
Autor: kg//now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: KCNA