Japończycy sklonowali świnię

Świat

aptnCzwarta generacja klonów świni

Już czwarte pokolenie świń udało się sklonować japońskim naukowcom. Dzięki temu, pojawia się nadzieja na skuteczniejsze leczenie ludzi.

Wcześniej, Amerykanie sklonowali myszy szóstego pokolenia. Osiągnięcie naukowców z Japonii może być jednak daleko bardziej pożyteczne, bo świnia jest ssakiem podobnym do człowieka. Nie tylko zresztą do mężczyzny.

W wyniku projektu prowadzonego przez prof. Hiroshiego Nagashima urodziły się trzy małe świnki, z których jedna zmarła. Nie ma to jednak wpływu na powodzenie przedsięwzięcia. - To normalne, że z miotu jedno lub dwa prosięta giną - zaznaczył prof. Nagashima.

Wcześniejsze próby klonowania kolejnych generacji klonów kończyły się niepowodzeniem. Naukowcy uważali, że przyczyną było zmniejszanie się ilości materiału genetycznego w jądrach komórkowych kolejnych pokoleń. - Powodzenie naszego projektu dowodzi, że istnieje możliwość klonowania kolejnych generacji, bez utraty materiału - uważa prof. Nagashima. I dodaje, że dzięki temu pojawia się nadzieja na skuteczniejsze leczenie ludzi.

Źródło: APTN

Źródło zdjęcia głównego: aptn