Świat

Janusz Wojciechowski zasiądzie w Europejskim Trybunale Obrachunkowym

Świat

Janusz Wojciechowski zasiądzie w Europejskim Trybunale Obrachunkowym
tvn24Janusz Wojciechowski 6 maja zostanie członkiem ETO

Mimo negatywnej rekomendacji Parlamentu Europejskiego, kandydatura Janusza Wojciechowskiego do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego została zaakceptowana przez Radę UE, czyli przez ministrów, którzy zebrali się na radzie w Luksemburgu.

Janusz Wojciechowski został zgłoszony na zarezerwowane dla Polski miejsce przez obecny rząd w Warszawie. Ostateczną decyzję o powołaniu członków ETO bez dyskusji podjęła Rada UE, czyli rządy państw członkowskich.

Negatywna opinia PE

W marcu negatywną opinię o kandydaturze europosła PiS na unijnego audytora wydała komisja ds. kontroli budżetowej. Jak twierdziły wówczas źródła w PE, podczas przesłuchania w komisji PE politykowi PiS nie udało się rozwiać wątpliwości komisji dotyczących jego niezależności politycznej po ewentualnym powołaniu go na stanowisko.

13 kwietnia także Parlament Europejski w tajnym głosowaniu zaopiniował negatywnie kandydaturę europosła PiS. Kandydaturę Wojciechowskiego na to stanowisko poparło 288 europosłów, przeciw było 358, a 48 wstrzymało się od głosu.

Rada UE nie musiała jednak uwzględniać opinii europarlamentu na temat poszczególnych kandydatów.

Nowa funkcja od 6 maja

Mandat sześciu członków Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO) wygasa 6 maja i z tym dniem Janusz Wojciechowski obejmie nowy urząd.

Europejski Trybunał Obrachunkowy sprawuje nadzór nad prawidłowym gospodarowaniem środkami unijnymi. Kontroluje dochody i wydatki Unii oraz każdą osobę i organizację, dysponującą unijnymi środkami.

Autor: mm//gak / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Parlament Europejski