W czasie poniedziałkowej wizyty w Kijowie unijny komisarz do spraw strategii przemysłowej Stephane Sejourne zaproponował Ukrainie unijne porozumienie w sprawie jej surowców strategicznych. Mówił o tym, jaka jest "wartość dodana" takiej umowy. Propozycja padła tuż po tym, jak prezydent Donald Trump stwierdził, że Waszyngton jest bliski podpisania umowy z Kijowem.
Propozycja padła podczas poniedziałkowej wizyty Sejourne'a w Kijowie, w której francuski polityk uczestniczył wraz z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w związku z trzecią rocznicą pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji - przekazały ukraińskie portale z powołaniem na agencję AFP. Jak zauważa Politico, oferta unijna padła tuż po tym, jak prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Waszyngton jest bliski podpisania umowy z Kijowem w sprawie praw do ogromnych zasobów naturalnych tego kraju.
Steve Witkoff, wysłannik prezydenta Trumpa na Bliski Wschód, powiadomił w niedzielę, że spodziewa się, że USA podpiszą umowę w najbliższym tygodniu.
O końcowym etapie negocjacji Ukrainy z USA informowała również ukraińska wicepremier do spraw integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna. Wołodymyr Zełenski odrzucił pierwotną propozycją Amerykanów, ponieważ jego zdaniem nie zawierała żadnych gwarancji bezpieczeństwa USA dla Ukrainy. Według New York Times'a, warunki proponowane w nowej umowie wydają się jeszcze surowsze dla Kijowa. Projekt zakłada przekazanie Stanom Zjednoczonym 500 miliardów dolarów dochodów z eksploatacji surowców.
W trakcie wizyty Komisji Europejskiej w Kijowie Sejourne zaproponował ukraińskim urzędnikom kolejną potencjalną umowę.
"Wartość dodana" oferty Unii Europejskiej
- Dwadzieścia jeden z trzydziestu krytycznie ważnych materiałów, których potrzebuje Europa, może być dostarczonych przez Ukrainę w ramach wzajemnie korzystnego partnerstwa - zapowiedział w Kijowie Sejourne.
- Wartość dodana, jaką oferuje Europa, polega na tym, że nigdy nie będziemy żądać umowy, która nie będzie korzystna dla obu stron - zapewnił.
Ukraina posiada ogromne złoża kluczowych pierwiastków i minerałów, które są niezbędne do produkcji nowoczesnych technologii. Ma również ogromne złoża węgla, ropy naftowej, gazu i uranu, ale - jak podkreśla Politico - większość z nich znajduje się na terytoriach aktualnie okupowanych przez Rosję.
Źródło: PAP, Politico
Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua