Świat

Izraelscy geje ewakuowani z Nepalu z niemowlętami. Surogatki zostały

Świat


Izrael ewakuuje obywateli, których w Nepalu zastało trzęsienie ziemi. Wśród powracających do kraju były m.in. niemowlęta, które przyszły na świat dzięki surogatkom w Nepalu. Amerykański "Time" zwraca uwagę, że kobietom, które urodziły dzieci Izraelczykom, odmówiono wstępu do Izraela. Według mediów większość par, które wróciły z Nepalu z niemowlętami, tworzą izraelscy homoseksualiści.

Na lotnisku w Tel Awiwie we wtorek wylądował kolejny samolot z Izraelczykami na pokładzie, w tym piętnastoma niemowlętami. Wszystkie przyszły na świat w ciągu ostatnich 6 tygodni, a ich biologicznymi matkami są obywatelki Nepalu.

Tym samym Izrael zakończył ewakuację 26 niemowląt z Nepalu, gdzie z powodu silnego trzęsienia ziemi w sobotę zginęło ponad 5 tys. ludzi.

Operacja ewakuacji dzieci bogato ilustrowana zdjęciami z lotniska naświetliła jednak inny problem, rozpoczynając debatę na temat etyki wykorzystywania międzynarodowych matek zastępczych.

Geje i ich dzieci od surogatek

Wśród wracających z Nepalu był m.in. izraelski muzyk Ohad Hitman, który wrócił z Izraela ze swoim partnerem i nowo narodzonymi bliźniętami. Na lotnisku w Tel Awiwie zalany łzami dziękował rządowi, służbom ratowniczym i medycznym oraz wszystkim Izraelczykom, że mógł bezpiecznie dotrzeć do domu.

- Największe podziękowania kieruję do Izraelczyków, którzy pokazali swoją wielkość. Dziękuję wam wszystkim - oświadczył Hitman, wysiadając z samolotu.

Samolotem z Nepalu wrócili także Amir i Alon Michaeli-Molian razem ze swoją małą córeczką i noworodkiem. Amir Michaeli-Molian podziękował izraelskim władzom za bezpieczny powrót do domu.

- Zaskoczyło to nas i nasze dzieci w mieście, które jest częścią Trzeciego Świata (...) i przez ostatnie 48 godzin byliśmy w nieustającym strachu o życie nasze i naszych dzieci - powiedział.

Na lotnisku na pasażerów czekały służby medyczne, które przebadały noworodki zanim odesłano je do domu.

Nepalki bez prawa wjazdu do Izraela

Wiele homoseksualnych izraelskich par korzysta z pomocy surogatek zagranicą, ponieważ w kraju taka procedura jest dozwolona wyłącznie dla związków heteroseksualnych. Wybór pada na Nepal ze względu na niskie koszty.

Mimo ewakuowania 26 niemowląt w kraju pozostało jeszcze ok. stu ciężarnych kobiet, które niebawem urodzą dzieci Izraelczykom. Tel Awiw nie zgodził się na ich transport do Izraela - podaje "Time". W Nepalu pozostały także kobiety, które już urodziły dzieci. Im również odmówiono wstępu do Izraela z uproszczeniem procedury wizowej.

Jak podaje Reuters w związku z akcją ewakuacyjną, izraelski parlament rozważy zalegalizowanie instytucji matki zastępczej dla par tej samej płci.

Autor: pk\mtom / Źródło: Time, Haaretz, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości