Izrael przechwycił rakietę wystrzeloną ze Strefy Gazy. Przeprowadził ataki odwetowe

Autor:
asty\mtom
Źródło:
Reuters, PAP
Izraelska Żelazna Kopuła. Wideo archiwalne
Izraelska Żelazna Kopuła. Wideo archiwalneReuters Archive
wideo 2/2
Reuters ArchiveIzraelska Żelazna Kopuła. Wideo archiwalne

Izrael zestrzelił w poniedziałek rakietę wystrzeloną ze Strefy Gazy – podała izraelska armia. W nocy z poniedziałku na wtorek izraelskie samoloty przeprowadziły ataki odwetowe.

Izraelska armia poinformowała w poniedziałek wieczorem, że zestrzeliła rakietę wystrzeloną ze Strefy Gazy. Był to pierwszy atak od miesięcy. Żadna frakcja w Gazie nie przyznała się do wystrzelenia rakiety, którą siły Izraela przechwyciły przy pomocy Żelaznej Kopuły. Dominujący w regionie Hamas ostrzegał jednak wcześniej, że przeprowadzi ataki odwetowe za postępowanie Izraela wokół meczetu Al Aksa w Jerozolimie.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Od piątku pod meczetem – również czczonym przez Żydów jako pozostałość po dwóch starożytnych świątyniach żydowskich – dochodziło do konfrontacji między Palestyńczykami a izraelską policją.

Żelazna Kopuła. Zdjęcie ilustracyjneReuters Archive.

Palestyńczycy oskarżają Izrael o wkroczenie do meczetu Al Aksa podczas muzułmańskiego świętego miesiąca Ramadanu. Izrael twierdzi z kolei, że palestyńscy demonstranci zakłócają modlitwy muzułmanów w celach politycznych i próbują zapobiec wizytom Żydów, którzy teraz świętują Paschę.

W niedzielę autobus jadący do starego miasta w Jerozolimie został obrzucony kamieniami przez Palestyńczyków - w wyniku tego zdarzenia rannych zostało kilku pasażerów pojazdu. Co najmniej 152 Palestyńczyków i ośmiu izraelskich policjantów zostało rannych wokół meczetu Al Aksa podczas piątkowych starć.

Izraelskie ataki odwetowe

Siły izraelskie przeprowadziły we wtorek naloty w Strefie Gazy - poinformowali AFP świadkowie i rządzący tam ruch islamistyczny.

Według świadków izraelskie samoloty przeprowadziły ataki w południowej części Strefy Gazy. Uzbrojone skrzydło Hamasu ogłosiło, że otworzyło ogień do samolotów. Brak informacji o skutkach ataków.

Autor:asty\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive.

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Obrony Ukrainy podziękowało Polsce za wspieranie jej armii w wojnie z Rosją, a przede wszystkim za dostawy armatohaubic Krab, które nazwano "koszmarem" dla rosyjskich okupantów oraz "bronią zwycięstwa".

Polskie Kraby "koszmarem okupantów". Podziękowania z Ukrainy

Polskie Kraby "koszmarem okupantów". Podziękowania z Ukrainy

Autor:
ads/adso
Źródło:
PAP

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP