Brygada Hasmoneuszów. Pierwsi ultraortodoksyjni żydzi w izraelskiej armii

Źródło:
PAP
Izraelski atak przy granicy z Libanem
Izraelski atak przy granicy z LibanemATEF SAFADI
wideo 2/3
Izraelski atak przy granicy z LibanemATEF SAFADI

Pierwsi rekruci ze specjalnie utworzonej formacji dla ultraortodoksyjnych wyznawców judaizmu stali się żołnierzami sił zbrojnych Izraela. Służbę w armii - jak donosi dziennik "Jerusalem Post" - mają pełnić "przy pełnym poszanowaniu ich religijnych zwyczajów i poglądów".

Izraelska armia chce, by brygada stała się integralną częścią sił zbrojnych i oczekuje, że w nadchodzących latach zaciągnie się do niej około 3000 żołnierzy - poinformowały media z Izraela. "Chcę się zaciągnąć, ale ważne jest dla mnie, abym mógł w swoim oddziale czuć się jak w domu" - powiedział jeden z pierwszych ultraortodoksyjnych rekrutów. "Wojna (w Strefie Gazy - red.) wywarła na mnie wpływ i dlatego zdecydowałem się zaciągnąć do wojska" - dodał kolejny.

Rekrutacja przy współpracy ultraortodoksyjnych wspólnot

Brygada Hasmoneuszów została utworzona w listopadzie ubiegłego roku. Nazwa formacji nawiązuje do dynastii przewodzącej ważnemu w historii narodu żydowskiego powstaniu Machabeuszów sprzed ponad dwóch tysięcy lat.

Zobacz też: Ortodoksyjni żydzi nie chcieli być powoływani do wojska

Podczas poboru do tej brygady zwraca się szczególną uwagę na rekrutowanie chętnych osób w wyniku dialogu z liderami ultraortodoksyjnych wspólnot. Szkolenia wojskowe żołnierzy będą prowadzone wyłącznie w ramach tej formacji, aby zapobiec interakcjom z jednostkami nie-ultraortodoksyjnymi. Stanowi to odpowiedź na wcześniejsze obawy ultraortodoksyjnych żydów dotyczące łamania standardów religijnych.

Orzeczenie sądu

Utworzenie brygady poprzedziło czerwcowe orzeczenie Sądu Najwyższego. Uznano w nim, że nie ma podstawy prawnej do wyłączenia ultraortodoksów z obowiązku służby w wojsku, do której w Izraelu zobowiązani są zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Podkreślono również, że w "szczytowym okresie trudnej wojny (z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas) ciężar nierówności (w społeczeństwie) jest bardziej dotkliwy niż kiedykolwiek".

Autorka/Autor:bż/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pxhere (CC0 Public Domain)