"Istotne i pożyteczne" negocjacje z Iranem, ale konkretów brak


Światowe potęgi i Iran uzgodniły, że nowa runda negocjacji ws. irańskiego programu nuklearnego odbędzie się w Wiedniu. Rozmowy państw grupy 5+1 z przedstawicielami władz w Teheranie mają trwać od 7 do 9 kwietnia - poinformowała szefowa dyplomacji UE.

Catherine Ashton podała, że USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania, Niemcy i Iran uzgodniły dalszą turę negocjacji w trakcie ostatniego spotkania, które trwało we wtorek i środę w stolicy Austrii. Oceniła także ostatnie negocjacje jako "istotne i pożyteczne". Jednak nie ujawniła żadnych konkretów dotyczących przebiegu rozmów.

Agencja Reutera sugeruje, że podczas ostatnich rozmów strony nie uzgodniły żadnych szczegółów, a jedynym konkretem jest ustalenie daty kolejnego spotkania.

Trudno o kompromis

Tymczasem przedstawiciel Stanów Zjednoczonych podkreślił po zakończeniu środowych rozmów, że osiągnięcie kompromisu pomiędzy stronami ws. irańskiego programu nuklearnego będzie bardzo trudne. - Różnice zdań (dotyczące m.in. wzbogacania przez Teheran uranu) będą wymagać dużej pracy, aby dojść do miejsca, w którym będzie możliwe porozumienie - powiedział agencji Reutera przedstawiciel amerykańskiej delegacji. 24 listopada ubiegłego roku grupa 5+1 podpisała wstępne porozumienie z Teheranem w sprawie ograniczenia jego programu nuklearnego i złagodzenia sankcji gospodarczych, które Zachód nałożył na Iran w związku z tym programem. Weszło ono w życie 20 stycznia i ma obowiązywać przez pół roku. Porozumienie to jest zarazem uważane za pierwszy krok do rozładowania wieloletnich napięć wywołanych podejrzeniami Zachodu, że Iran dąży do uzyskania broni nuklearnej, czemu Teheran zaprzecza.

Materiał TVN24 Biznes i Świat z 11 lutego:

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości