Irańczycy prowokowali okręt USA. Łódź zatrzymana przed jego dziobem

Irańskie łodzie "nękają" niszczyciel US Navy
Irańskie łodzie "nękają" niszczyciel US Navy
US Navy
25 sierpnia irańskie łodzie "nękały" USS NitzeUS Navy

Irańskie łodzie patrolowe po raz kolejny dokonały w niedzielę "nękających manewrów" wokół amerykańskiego okrętu patrolowego USS Firebolt na wodach Zatoki Perskiej - poinformował we wtorek Pentagon. Do podobnego incydentu doszło pod koniec sierpnia.

Trzy spośród siedmiu irańskich łodzi patrolowych biorących udział w incydencie zbliżyły się na około 500 metrów do amerykańskiego patrolowca, nie odpowiadając na jego wezwania radiowe, a jedna z nich zatrzymała się przed "Fireboltem", zmuszając go do manewru wymijającego - poinformował we wtorek rzecznik Pentagonu Jeff Davis.

Flary przeciw Irańczykom

25 sierpnia również na wodach Zatoki Perskiej, w pobliżu cieśniny Ormuz, cztery irańskie łodzie patrolowe dokonały podobnych manewrów wobec niszczyciela USS Nitze.

Niszczyciel wystrzelił 10 flar w kierunku irańskich łodzi. Również wtedy załoga okrętu podjęła bezowocne próby nawiązania łączności radiowej i zmieniła kurs, aby uniknąć zderzenia.

Za każdym razem łodzie, które prowokowały amerykańskie okręty, należały do elitarnego Korpusu Islamskich Strażników Rewolucji (IRGS).

Groźne incydenty

Incydenty takie są tym groźniejsze, że amerykańscy dowódcy "mają prawo uruchomienia procedur samoobrony" - przypomniał Davis.

Iran od dawna odnosi się podejrzliwie i wrogo do obecności okrętów wojennych USA u swoich brzegów. Doszło już do serii incydentów, w tym do krótkiego zatrzymania w styczniu 10 amerykańskich marynarzy, którzy omyłkowo znaleźli się na wodach terytorialnych Iranu.

Autor: mm/kk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: US Navy