"Amerykańscy żołnierze wiedzieli, że szykuje się atak na ich bazę"

Świat

Czaputowicz: liczymy na deeskalację, to jest nasze stanowisko tvn24
wideo 2/26

Amerykańscy żołnierze stacjonujący w irackiej bazie Al-Asad byli świadomi, że wkrótce nastąpi atak ze strony Teheranu. Ta wiedza pozwoliła im schronić się w bezpieczne miejsce na dwie i pół godziny przed uderzeniem irańskich rakiet - podała w sobotę stacja CNN, której dziennikarze udali się na miejsce ataku.

Baza lotnicza Al-Asad, znajdująca się w mieście Hit w Iraku, była jednym z dwóch celów środowego ostrzału rakietowego ze strony Iranu. Drugim było lotnisko wojskowe w stolicy irackiego Kurdystanu, Irbilu, gdzie również stacjonują żołnierze USA.

ATAK IRANU NA IRACKIE BAZY. CZYTAJ WIĘCEJ >

Dwie bazy z amerykańskimi żołnierzami w Iraku zaatakowane przez IranMapy Google, tvn24.pl

"Wiedzieli, że szykuje się atak"

Na miejsce ataku udali się dziennikarze amerykańskiej stacji CNN, którzy rozmawiali ze służącymi tam amerykańskimi żołnierzami. Wojskowi ujawnili szczegóły tego, co działo się parę godzin przed irańskim atakiem.

"Amerykańscy żołnierze wiedzieli, że szykuje się atak na ich bazę, nie znali jedynie natury tego ataku" - podaje na podstawie tych rozmów CNN.

Według ustaleń stacji, przed godziną 23 we wtorek większość żołnierzy zdążyła opuścić bazę lub schronić się w bunkrach. Pierwsze rakiety uderzyły w iracki port lotniczy o godzinie 1.30 w nocy. Ostrzał trwał około dwóch godzin i był wymierzony wyłącznie w te części irackiej bazy, które zostały zagospodarowane przez armię USA.

Według stacjonujących tam amerykańskich oficerów, to "cud", że w ataku nikt nie zginął - pisze CNN. Rozmówcy stacji twierdzą, że rakiety uderzyły zaledwie kilka metrów od bunkrów, w których schronili się Amerykanie. Część personelu pozostawała na zewnątrz bazy w trakcie ataku - dodają.

Baza Al-Asad w Iraku .dvidshub.net

Zemsta za zabójstwo generała

Za atak na dwie irackie bazy wziął odpowiedzialność irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej. Jak podała półoficjalna irańska agencja Fars, atakując amerykańskie bazy na terenie Iraku, Iran użył swych najnowszych rakiet balistycznych Fateh-313 (Zdobywca-313), w kierunku bazy Al Asad wystrzeliwując ich 10.

Irańskie uderzenie było odpowiedzą na zabójstwo dowódcy elitarnego irańskiego oddziału Al Kuds generała Kasema Sulejmaniego, który zginął w nocy z 2 na 3 stycznia w ataku rakietowym przeprowadzonym przez amerykańskiego drona.

GENERAŁ KASEM SULEJMANI NIE ŻYJE. CZYTAJ RAPORT >

Zasięg irańskich rakietPAP/Adam Ziemienowicz

Autor: momo//rzw / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: .dvidshub.net

Tagi:
Raporty: