TVN24 | Świat

Iran pracuje nad własną szczepionką. Testy przeprowadzają na zarządzie firmy produkującej preparat

TVN24 | Świat

Autor:
pp
Źródło:
PAP, Reuters

Rozpoczęły się testy kliniczne badające skuteczność i bezpieczeństwo opracowywanej w kraju szczepionki przeciwko COVID-19 - poinformowała irańska państwowa telewizja. Iran jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią państw Bliskiego Wschodu.

Szczepienia przeciwko COVID-19 - najważniejsze informacje >>>

Projekt szczepionki jest rozwijany przez firmę Shifa Pharmed, będącą częścią dużego państwowego holdingu Setad, kontrolowanego przez najwyższego przywódcę duchowo-politycznego Iranu, ajatollaha Alego Chameneiego.

W pierwszej fazie testów weźmie udział 56 ochotników, którzy otrzymają dwie dawki preparatu w odstępie dwóch tygodni. Wśród wolontariuszy są przedstawiciele zarządu firmy oraz członkowie ich rodzin, co ma wzmocnić zaufanie opinii publicznej do szczepionki - odnotowały agencje. Jeżeli badania zakończą się sukcesem, szczepionka ma wejść na rynek późną wiosną 2021 roku. Shifa Pharmed zapowiada, że pół roku po zakończeniu badań będzie w stanie produkować 12 milionów dawek substancji miesięcznie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Irańska szczepionka opiera się na inaktywowanym wirusie, jej mechanizm jest podobny do znanych już preparatów. Produkowane na Zachodzie szczepionki, m.in. te Pfizera/BioNTechu i Moderny wykorzystują nowszą technologię mRNA.

Z powodu powolnych postępów prac nad własną szczepionką władze Iranu widzą także konieczność importowania szczepionek z innych krajów.

Rząd tego państwa wielokrotnie zaznaczał, że surowe sankcje nałożone przez USA utrudniają sprowadzanie zagranicznych szczepionek do Iranu. Amerykańskie sankcje nie obejmują wprawdzie wyrobów medycznych czy jedzenia, ale ich mechanizm powoduje, że międzynarodowe banki i instytucje finansowe niechętnie obsługują jakiekolwiek transakcje z Iranem.

W zeszłym tygodniu Teheran ogłosił, że uzyskał zgodę władz USA na zakup szczepionek przeciwko COVID-19 w ramach prowadzonego przez WHO programu COVAX. Irański Czerwony Półksiężyc zapowiedział zamiar sprowadzania szczepionek z Chin.

Szczepionki przeciwko COVID-19

Bilans pandemii w Iranie

Według zestawienia agencji Reutera w Iranie na COVID-19 zmarło ponad 54 tys. osób. Od początku pandemii wykryto tam też ponad 1,2 mln infekcji, w regionie więcej zakażeń stwierdzono tylko w Turcji (ponad 2,1 mln).

Szczyt epidemii w Iranie nastąpił pod koniec listopada i od tego czasu liczba zakażeń i zgonów stopniowo spada. Średnio diagnozuje się tam sześć tysięcy nowych infekcji dziennie, a na COVID-19 umiera 140 chorych - wynika z danych agencji.

Autor:pp

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: