Niszczyciel Sahand przyjęty do służby. Iran pokazuje nowe okręty

Iran zaprezentował nowy niszczyciel SahandCC BY-SA 4.0 | Tasnim News Agency

Irańska marynarka w sobotę zaprezentowała nowy niszczyciel krajowej produkcji. Sahand to kolejny nowy pokazany ostatnio irański okręt, po dwóch jednostkach podwodnych zaprezentowanych w czwartek. Ze względu na międzynarodowe sankcje Iran zmuszony jest do samodzielnej produkcji zaawansowanego uzbrojenia, co jednak, według ekspertów, może mieć negatywny wpływ na jego potencjał bojowy.

Ceremonia przyjęcia do służby nowego niszczyciela Sahand odbyła się w sobotę rano w bazie sił morskich w Bandar Abbas i była transmitowana przez irańską telewizję.

Iran modernizuje flotę

Jak relacjonowano, nowy okręt posiada lądowisko dla śmigłowców, wyrzutnie torped, działa przeciwlotnicze i przeciwokrętowe, a także wyrzutnie rakiet do rażenia celów naziemnych i nawodnych. Ponadto jednostka ma posiadać zdolności prowadzenia walki elektronicznej i móc odbywać pięciomiesięczne rejsy bez konieczności uzupełniania zapasów.

- Ta jednostka jest efektem odważnego i kreatywnego projektowania opartego o krajową wiedzę techniczną irańskiej marynarki - powiedział agencji IRNA wiceadmirał Alireza Sheikhi kierujący stocznią, w której powstał okręt. - Została ona wybudowana w technologii ograniczonej wykrywalności przez radary (stealth) - dodał.

Jak przypomina agencja Reutera, pierwszy niszczyciel krajowej produkcji powstał w Iranie w 2010 roku w ramach programu mającego zmodernizować przestarzałą marynarkę. Większość jej jednostek pochodzi jeszcze sprzed rewolucji islamskiej 1979 roku i jest produkcji amerykańskiej.

W ostatnich latach, według agencji Tasnim, zwodowane zostały w Iranie niszczyciele różnych typów, m.in. Jamaran i Damavand, nie wiadomo jednak, czym różnią się od siebie poszczególne modele.

Iran zaprezentował nowy niszczyciel SahandTasnim News Agency | CC BY-SA 4.0

Małe okręty podwodne

Sahand nie jest jedynym okrętem irańskim, którym w tym tygodniu pochwalił się Teheran. W czwartek w Bandar Abbas zwodowane zostały dwa nowe okręty podwodne klasy Qadir. Nie ujawniono na ich temat niemal żadnych szczegółów. Na zdjęciach widać jednak, że są to bardzo małe jednostki, prawdopodobnie posiadające wyrzutnie torped.

W ostatnim czasie Iran zaprezentował kilka klas nowych okrętów podwodnych krajowej produkcji: Qadir, Qaem, Nahang, Tareq i Sina.

Międzynarodowe sankcje

Teheran zmuszony jest do rozwoju własnych technologii wojskowych ze względu na międzynarodowe sankcje zabraniające sprzedaży mu nowoczesnego uzbrojenia.

Wielu zagranicznych ekspertów wątpi jednak w wartość bojową nowych konstrukcji. Zwracają uwagę na brak nowoczesnych technologii w Iranie oraz niedostateczne nakłady na badania.

Wraz z modernizacją irańskiej marynarki rośnie zarazem jej aktywność. Irańskie okręty wysyłane były w ostatnich latach m.in. na Ocean Indyjski i na wody Zatoki Adeńskiej, gdzie miały chronić irańskie statki przed piratami.

W 2016 roku głównodowodzący irańskich sił zbrojnych zapowiedział także rozważenie utworzenie baz morskich w Jemenie lub Syrii.

Autor: mm//rzw / Źródło: Reuters, Tasnim, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: CC BY-SA 4.0 | Tasnim News Agency

Tagi:
Raporty: