Trzy dni po wielkim trzęsieniu ziemi z gruzowiska wyciągnięto dziecko

twitter.com/rezahakbari 1 | Reza H. Akbari‏Dziecko spędziło pod gruzami niemal trzy dni (materiał magazynu "Polska i Świat" z 13 listopada)

Po katastrofalnym, niedzielnym trzęsieniu ziemi w Iranie, ratownicy wciąż przeszukują gruzowiska w poszukiwaniu ocalałych. Szanse na ich znalezienie z dnia na dzień są coraz mniejsze, jednak po kilku dniach udało się uratować spod gruzów dziecko. Irańczycy mówią o cudzie.

Podczas gdy tysiące ludzi apeluje o pomoc po śmiercionośnym trzęsieniu ziemi w Iranie, z gruzowiska w mieście Sarpol-e Zahab ratownicy zdołali wydobyć dziecko. Pod pozostałościami zniszczonego budynku chłopiec spędził niemal trzy dni.

Fotografia opatrzonego i uśmiechniętego dziecka obiegła media społecznościowe w Iranie i szybko stała się symbolem nadziei w kraju doświadczonym przez ostatni kataklizm. Także mieszkańcy Sarpol-e Zahab określili to wydarzenie jako cud - pisze brytyjski "Independent".

W zamieszkanym główne przez Kurdów Sarpol-e Zahab około 70 tysięcy ludzi pozostaje bez dachu nad głową. Ci, którym udało się przeżyć korzystają z pomocy polowych szpitali powstałych dzięki Irańskim Siłom Zbrojnym i organizacji Czerwonego Półksiężyca. Krótko po trzęsieniu w prowizorycznych szpitalach urodziła się dwójka dzieci, a także przeprowadzono tam kilka zabiegów, w tym operację mózgu.

Setki zabitych i tysiące rannych

12 listopada irańską prowincję Kermanszahan przy granicy z Irakiem nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 7,3 stopni w skali Richtera. Zginęło co najmniej 530 osób, a ponad siedem tysięcy zostało rannych. Kataklizm dotknął także terenów Iraku, Kataru, Libanu, Izraela oraz Turcji.

W wyniku trzęsienia prawie 12 tysięcy budynków mieszkalnych zostało zniszczonych.

Autor: akw/adso / Źródło: independent.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/rezahakbari 1 | Reza H. Akbari‏

Pozostałe wiadomości