Iran coraz bliżej atomu

 
Iran przyznaje, że w ostatnim czasie testował w kraju najnowsze wirówkiTVN24

- Przetestowaliśmy dwa nowe typy najnowszych wirówek do wzbogacania uranu. Ich wydajność jest kilka razy wyższa niż obecnych urządzeń - przyznał prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad. Zapowiedział także, że jego kraj jest gotowy do rozmów z Zachodem, jeśli będą one oparte na "sprawiedliwości i szacunku". Na te zapewnienia USA zareagowały bardzo ostrożnie.

Rzecznik Departamentu Stanu Robert Wood odparł, że Stany Zjednoczone "jednoznacznie i publicznie" deklarowały chęć włączenia Iranu do rozmów, a teraz czekają na jego odpowiedź.

- Irański naród od początku był za negocjacjami, ale negocjacjami opartymi na sprawiedliwości i całkowitym poszanowaniu praw i ustaleń - oświadczył Ahmadineżad w transmitowanym przez telewizję wystąpieniu. Zaznaczył, że "żadna wolna osoba nie zaakceptowałaby negocjacji obwarowanych warunkami, prowadzonych w atmosferze gróźb".

Paliwo dla reaktorów na lekką wodę

Wcześniej irański prezydent przyznał, że w ostatnim czasie jego kraj testował najnowsze wirówki i otworzył w mieście Isfahan pierwszy w kraju zakład produkcji paliwa jądrowego dla planowanego reaktora na ciężką wodę. W tym mieście odbyły się główne uroczystości z okazji Narodowego Dnia Technologii Nuklearnej.

Prace nad 40-megawatowym reaktorem mają zostać ukończone w 2009 lub 2010 roku. Zakłady mogą rocznie wyprodukować 10 ton paliwa dla tego reaktora, znajdującego się w pobliżu miasta Arak, i 30 ton paliwa dla przyszłych reaktorów na lekką wodę - podała irańska agencja Mehr.

W ciągu 5 lat przybędzie 43 tys. wirówek

Szef irańskiego Urzędu ds. Energii Atomowej Gholamreza Aghazadeh oświadczył, że otwarcie zakładów w Isfahanie oznacza "zakończenie ostatniego etapu cyklu paliwa jądrowego". Powiedział też, że w irańskim ośrodku Natanz działa obecnie 7 tys. wirówek do wzbogacania uranu, a w ramach pięcioletniego programu ich liczba ma sięgnąć 50 tys. Deklaracja ta zapewne pogłębi obawy Zachodu dotyczące programu atomowego Iranu.

Realizowany przez Teheran program wzbogacania uranu ze względu na swoje zaawansowanie niepokoi Zachód bardziej niż planowany reaktor na ciężką wodę.

Mocarstwa zaprosiły Iran do rozmów

W środę sześć mocarstw - USA, Rosja, Chiny, Francja, Niemcy i Wielka Brytania - poinformowało w opublikowanym w Londynie oświadczeniu, iż zapraszają Iran na rozmowy w sprawie programu atomowego, realizowanego przez ten kraj.

Bliski współpracownik prezydenta Iranu nazwał tę propozycję "konstruktywną" i sygnalizującą "zmianę nastawienia".

W przeciwieństwie do prezydenta George'a W. Busha, który prowadził politykę izolacji Iranu, administracja Baracka Obamy usiłuje zaangażować Teheran w proces rozwiązywania międzynarodowych problemów, w tym kwestii afgańskiej.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24